Az ENSZ főtitkárát sokkolta az iráni elnök újabb kirohanása

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

Az ENSZ főtitkárát és Izraelt sokkolta az iráni elnök újabb kirohanása, amelyben tagadta a holokausztot, és azt javasolta, hogy Izraelt telepítsék át Európába.

Kofi Annan főtitkárt "sokkolták az Iráni Iszlám Köztársaság elnökének tulajdonított kijelentések, amelyek kétségbe vonják a holokauszt megtörténtét, és azt javasolják, hogy Izraelt helyezzék át a Közel-Keletről Európába" - hangzik a világszervezet központjában helyi idő szerint csütörtökön kiadott nyilatkozat.

Annan emlékeztetett arra, hogy az ENSZ Közgyűlése a múlt hónapban határozatban tiltotta meg a holokauszt bármiféle tagadását, és január 27-ét a nácizmus áldozatainak emléknapjává nyilvánította. Felhívta a figyelmet: Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök legutóbbi, Izraelnek a térképről való letörlésére felszólító szavai miatt egyszer már rámutatott, hogy "Izrael az ENSZ régi tagja, s ugyanolyan jogokat élvez, mint bármelyik másik tagállam".

Saul Mofaz - Iránból származó - izraeli védelmi miniszter Ahmadinezsád szavait annak bizonyítékaként értékelte, hogy "az iráni rendszer nem egyszerűen szélsőséges (...) hanem rasszista és antiszemita rendszer is". A pénteki lapok beszámolói szerint Mofaz kijelentette, hogy "a világnak nem egyszerűen csak elítélnie kell e kijelentéseket, hanem meg kell kettőznie erőfeszítéseit az iráni atomfegyverkezéssel szemben".

Szilvan Salom izraeli külügyminiszter a "vészcsengő" hangját hallja ki az iráni elnök kijelentéseiből, és felszólította a nemzetközi közösséget, hogy cselekedjék. "Komolyan kell venni e kijelentéseket, és mindent meg kell tenni annak megakadályozására, hogy Irán atomfegyverhez jusson" - mondta.

Mark Regev, az izraeli külügyminisztérium szóvivője reményét fejezte ki, hogy mindenki, akinek illúziói voltak az iráni rendszer valódi természetét illetően, most "végre felébred" Ahmadinezsád legutóbbi nyilatkozatai nyomán.

A Maariv napilap a legrosszabb, apokaliptikus forgatókönyvet közölte pénteken, amely szerint Irán 2006 áprilisában atomfegyver-kísérletet hajt végre, amit Izrael nyílt megfenyegetése követ, s végül felmerül a nukleáris támadás lehetősége is a zsidó állam ellen, ahol nincs elég menedék vagy más eszköz a lakosság megvédésére.