"Tábornokunk hamis dokumentumok és koholt tanúvallomásokalapján került Hágába" - jelentette ki Ante Martinac, az egyik legnagyobb háborús veterán csoport vezetője. "Azért jöttünk össze ebben a nehéz időben, hogy maximális támogatást nyújtsunk ártatlan tábornokunknak. Követeljük, hogy a kormány az összes birtokában lévő bizonyítékkal segítse Gotovina tábornokot és családját" - tette hozzá.
Az éjszaka folyamán a tábornok szülőfaluja mellett fekvő Zára körzetében több tucatszor kellett kivonulnia a rendőröknek, hogy a főútvonalakról eltávolítsák a Gotovina elfogása ellen tiltakozók kidöntött fákból és betonoszlopokból emelt útakadályait vagy eloltsák a felgyújtott autógumikat és szeméttárolókat. Az incidensek még éjfél előtt történtek, később lecsillapodtak a kedélyek.
Nemzeti hősként tisztelték
Díszhelyen egy zadari vendéglő- ben © http://display.freeblog.hu |
Négy éve egy hasonló spliti tömeggyűlés, amelyen mintegy százezer veterán és nacionalista tiltakozott a háborús "hősök" kiadása ellen a hágai Nemzetközi Törvényszéknek, döntően hozzájárult az előző, reformpárti kormány vereségéhez a nem sokkal később megtartott parlamenti választáson.
Ivo Sanader miniszterelnök pénteken befolyásos vallási vezetőket igyekezett megnyerni a feldühödött veteránok lecsendesítéséhez: "ez nem a feszültségkeltés és a békétlenség ideje. Semmit nem fogok tenni azért, hogy segítsek Gotovina tábornoknak és nem fogom eltűrni a zavargásokat" - szögezte le.
A horvát kormány pénteken menesztette Ivica Franic rendőrfőkapitányt, miután a Gotovina letartóztatása ellen tüntetők előző este bejutottak a kormánynegyedbe, ahol pedig tilos a tüntetés - jelentette be Ivica Kirin belügyminiszter. Franic utóda Marijan Benko lett, akit a belügyminiszter nagy tapasztalatokkal rendelkező bűnügyi szakértőként mutatott be és egyéb tisztségek mellett korábban már a belügyminiszter-helyettesi posztot is betöltötte.
Kirin hozzáfűzte, hogy további személyi változások várhatók, és a kormány szilárdan ellenőrzése alatt tartja a helyzetet. Kitérő választ adott arra a kérdésre, hogy hoztak-e különleges biztonsági intézkedéseket Gotovina letartóztatása után.
"Hazaárulók"
A fővárosban csütörtök este horvát zászlókkal felvonuló több száz tüntető - főként veteránok és fiatalok - "hazaárulónak" bélyegezték a hágai Nemzetközi Törvényszékkel együttműködő Sanader miniszterelnököt, elítélték kormányát, dulakodtak a rendőrökkel, kőzáport zúdítottak a kormány épületére és több ablakot betörtek. Az erősítést kapott rendőrök végül feloszlatták a tömeget, s öt tüntetőt őrizetbe vettek.
A szakadatlan tüntetések kapcsán megszólalt Stjepan Mesic elnök is, miután a horvát nacionalizmus melegágyának számító Zára főterén péntek délelőtt mintegy 200 középiskolás usztasa sapkákban tartott rokonszenvtüntetést Gotovina mellett. Kövekkel bezúzták a Horvátországi Szociáldemokrata Párt helyi irodájának ablakait, petárdákkal, tojásokkal és gyümölcsökkel dobálták meg a helyi önkormányzat épületét.
Mesic úgy nyilatkozott, nem nyugtalanítja különösebben az usztasa jelképek feltűnése, de aggasztja, hogy az oktatási rendszernek nem sikerült megtanítania a fiataloknak, mit is jelentett valójában az usztasa rezsim. Véleménye szerint a tiltakozók marginális csoportokhoz tartoznak, amelyeknek nincs számottevő befolyása az országon belüli biztonsági helyzetre. Horvátország elfogadott egy törvényt a hágai ENSZ-törvényszékkel való együttműködésről, a törvényekben foglaltakat pedig végre kell hajtani és Zágrábnak teljesítenie kell nemzetközi kötelezettségeit - hangsúlyozta Mesic.