A Londontól északra, a Hertfordshire grófságbeli Hemel Hemsptead mellett működő Buncefield finomítóban kora reggel, helyi idő szerint negyed 7 körül történt az első robbanás, amelyet még kettő követett.
A detonációk dörejét száz mérföld (160 kilométer) távolságból is hallani lehetett, a légnyomás nagy körzetben rongált meg épületeket; sok lakóház teteje lerepült. A telepen húsz, egyenként 3 millió gallon (14 millió liter) befogadóképességű tartály van; ezekben olajat, benzint és a közeli repülőterek kiszolgálására kerozint tároltak. Buncefield az egyik fő közép-angliai olajtermék-elosztó; a nyersolaj föld alatti vezetéken érkezik ide az északi-tengeri mezők olaját fogadó kelet-angliai terminálokból.
A robbanás után hírek szerint megugrott a benzinkutak forgalma Angliában, jóllehet a rendőrség külön közleményben szólította fel az autósokat, hogy kerüljék a pánikszerű felvásárlást, mert nem kell benzinhiánytól tartani.
Legutóbb ősszel alakultak ki időleges hiányok egyes országrészekben, miután a brit közúti fuvarozók a magas üzemanyagárak elleni tiltakozásul demonstrációkat helyeztek kilátásba, és ez pánikvásárlásokat idézett elő. Öt éve az egész országban súlyos hiány támadt egy teljes hétre, mert a fuvarozók – szintén a drága üzemanyag miatt – eltorlaszolták a legnagyobb finomítók kiszállítási útvonalait; ez az idei akció során nem ismétlődött meg.
A Londont kiszolgáló öt nagy nemzetközi repülőtér közül három – Luton, Stansted és a világ legnagyobb nemzetközi forgalmát lebonyolító Heathrow – a vasárnap kitört tűzvész helyszínének húsz kilométeres körzetén belül helyezkedik el. Mindhárom repülőtérre érkeznek járatok Budapestről, de a forgalomban vasárnap délig nem volt fennakadás, mert a füst nem érintette a légifolyosókat.
A környéken – a 16 kilométerre lévő Luton repülőtér közelsége miatt – elterjedt, hogy repülőgép csapódott a Total olajtársaság által birtokolt, részben a Texaco, a BP és a Shell által is bérelt és használt finomítóba. A rendőrség ezt vasárnap alaptalannak minősítette, és közölte: "nincs ok" azt feltételezni, hogy terrorakció, és nem baleset történt. Vasárnapi hatósági tájékoztatás szerint a rendőrség harminchat sérültről tud; négyük állapota súlyos.
A lángok a robbanás után órákkal is 20-30 méter magasra csaptak, a több száz méteres, tömör, fekete füstfelhő Londonból is jól látható volt. Szakértők szerint a tűz eloltása napokig is eltarthat. A hatóságok a közeli M1-es autópályát – a Londont Észak-Angliával összekötő, a Lutont is kiszolgáló legfőbb közúti kapcsolatot – több környékbeli országúttal együtt mindkét irányban lezárták, ezért a fővárostól 35 kilométerre északra fekvő repülőteret közúton Londonból gyakorlatilag nem lehet megközelíteni, csak vonattal. A vonatok a közeli Luton kisvárosba érkeznek, ahonnan buszjárat viszi az utasokat a repülőtérre.
Katasztrófa Nagy-Britanniában
Utolsó frissítés:
Az utóbbi évtizedek legsúlyosabb nagy-britanniai ipari katasztrófája történt vasárnap reggel London közelében, a Luton repülőtértől nem messze, ahol felrobbant egy olajfinomító telep több olajtartálya. A szerencsétlenségben több tucatnyian megsérültek; halálos áldozatokról nincs hír.