A lengyel kormányfő vasárnapi rádiónyilatkozatában azt ígérte, vizsgálat indul az ügyben, hogy kiderüljön, "baráti alapú" kegyelemről van-e szó. Az érintett, Zbigniew Sobotka volt belügyminiszter-helyettes, Kwasniewski korábbi pártjához, az előző ciklusban kormányzó Baloldali Demokratikus Szövetséghez tartozik.
Sobotkára három és fél évi szabadságvesztést szabott ki a bíróság a szervezett alvilággal való összejátszás miatt, ám a büntetést a hivatalából e héten távozó államfő pénteken egy évi felfüggesztett börtönre változtatta. Érvényben maradt ugyanakkor Sobotka közügyektől való, öt évre szóló eltiltása.
Kwasniewski döntését kormánypárti politikusokon kívül bírálta az ellenzéki, jobboldali liberális Polgári Platform (PO) is. Az eljárás társadalmi szempontból romboló hatású - mondotta a párt politikusa, Bronislaw Komorowski. Ludwik Dorn belügyminiszter közölte, hogy amennyiben szükségessé válik, és a jogszabályok lehetővé teszik, nyilvánosságra hozza a kegyelmi iratot.
Az ártatlanságát váltig hangoztató Sobotkát azzal vádolták, hogy két baloldali képviselővel együtt várható letartóztatásukról informált bűnszövetkezethez való tartozással gyanúsított starachowicei önkormányzati tisztviselőket, meghiúsítva így a rendőri akciót, sőt közvetlen életveszélynek téve ki az abban közreműködőket. A belügyminiszter-helyettest végül titkos információk kiadása és rendőrök veszélyeztetése címén ítélték el. A starachowicei botrány néven elhíresült eset hozzájárult az előző parlamenti ciklusban kormányzó baloldal bukásához.
A lengyel miniszterelnök egy elnöki kegyelmi döntést bírál
Utolsó frissítés:
Botrányosnak nevezte Kazimierz Marcinkiewicz lengyel miniszterelnök, hogy Aleksander Kwasniewski leköszönő államfő, élve kegyelmi jogával, jelentősen enyhítette az előző, baloldali kormány belügyminiszter-helyettesének börtönbüntetését.