Két nappal a pénzügyi perspektíváról nehezen megszületett megállapodás után Barroso elnök utalt arra: támogatná az EU-adó bevezetésének ötletét. Szerinte tarthatatlan, hogy vég nélküli viták folyjanak a költségvetésről, új finanszírozási struktúrát kell találni, amely megszünteti a közvetlen összefüggést a nemzeti költségvetések és az uniós büdzsé között.
Jelenleg az importvámok, a forgalmi adók és a közvetlen befizetések jelentik az EU-büdzsé forrásait. Barroso kritizálta ezt a "régimódi alkudozást", amely egy "nulla végű játszma". "Az EU-források olyan reformjáról kell gondolkodnunk, amely meghaladja a tagállami tárgyalásokat" - véli Barroso. A Bizottságnak most van is ilyen mandátuma, hiszen a múlt heti EU-csúcs felkérte a testületet a költségvetés rendszerének áttekintésére, javaslattételre. Barroso biztosított mindenkit: ezt meg is fogják tenni, „akár tabudöntés árán is”.
Múlt csütörtökön Brüsszelben, az EU-csúcsértekezlet előtt találkoztak az európai kereszténydemokrata és néppártok vezetői, s akkor Schüssel osztrák kancellár, a két német vezető, Stoiber és Merkel, valamint Nicolas Sarkozy, a jobbközép francia UMP vezére is egyetértett az EU-adó gondolatával. Nagy-Britannia, Írország, Dánia és a közép-európai országok többsége ugyanakkor ellenzi a felvetést, és - ha „élesbe fordul” a javaslat - akár meg is vétózhatja.
Átfogó gazdasági kérdések egyébként várhatóan a márciusi EU-csúcson kerülnek legközelebb terítékre.