Az esetről Jurij Smidtre, Hodorkovszkij ügyvédjére a hivatkozva a Nyezaviszimaja című orosz lap tudósít. A cikk szerint elromlott az a varrógép, amellyel a volt olajmágnás kesztyűket készít. Így a börtönszabályzat előírásainak megfelelően kikapcsolta a varrógépet, majd a műszerész keresésére indult. Hodorkovszkij azonban azzal, hogy engedély nélkül elhagyta munkahelyét, fegyelmi vétséget követett el, legalábbis a börtöntelep vezetősége szerint. Ezzel szemben az ügyvéd állítása szerint a volt olajmágnás mindenben a szabályok szerint járt el.
Jurij Smidt szerint a történtek kihathatnak Hodorkovszkij helyzetére, hiszen a fegyelmi vétségre való hivatkozással a bíróság visszautasíthatja az elítélt kérvényét, aki fogva tartási körülményeiben szeretne könnyítéseket elérni. S ha így történik, Hodorkovszkij a jövőben is csak évente négyszer találkozhat szeretteivel, csomagot pedig továbbra is kéthavonta kaphat.
Amennyiben a volt olajmágnás még két esetben büntetést kap, további szigorításokra számíthat, ráadásul fegyelmi vétségek elkövetői nem kerülhetnek feltételesen szabadlábra.
Natalja Tyerehova, Hodorkovszkij krasznokamenszki ügyvédje szerint raboskodó védence leginkább az információhiánytól szenved. Az elítélt csak helyi újságokat kaphat, a központi napilapokat pedig legfeljebb társaitól kérheti kölcsön. Hodorkovszkij kizárólag társaival együtt televíziózhat: a börtöntelepen hatvan elítéltre egy készülék jut, s a raboskodók csak az igazgatóság által engedélyezett időben nézhetik a műsort.