Az eset 2004 májusáig nyúlik vissza. Akkor vetett véget életének egy, a negyvenes éveiben járó diplomata, aki a sanghaji japán főkonzulátus rejtjelezője volt. Tokió szerint a diplomata a kínai titkosszolgálat zsarolásának esett áldozatul, amely ezzel megsértette a diplomáciai kapcsolatokra, mindenekelőtt a diplomaták sérthetetlenségére vonatkozó bécsi konvenciót.
A mostani immár a negyedik hivatalos tiltakozás Japán részéről. Japán az ügy tisztázását követelte Kínától, de mindeddig nem kapott választ. A japán kormány nem árult el részleteket a diplomata halálának körülményeiről.
A Bunsun című japán hetilap tudni véli, a kínai titkosügynökök azzal fenyegették, hogy nyilvánosságra hozzák egy karaokebár konzumnőjével folytatott viszonyát. A kínai elhárítás a hallgatásért cserébe tudni akarta a sanghaji főkonzul által Tokióba küldött üzenetek tartalmát, továbbá azt is, hogy mely repülőjáratokat használták a titkos dokumentumok szállítására, és hogy milyen titkos kódokat használtak. A Bunsun szerint a japán külügyminisztérium belső vizsgálata közvetlen okozati összefüggést talált a diplomata öngyilkossága és a kínai fenyegetések között. Egy keddi tokiói lapértesülés szerint a férfi búcsúlevelet hagyott hátra, melyben utalt arra, hogy "kínai nyomás alatt állt bizalmas információk kiadása végett".
A kínai külügyminisztérium szóvivője "minden alapot nélkülözőnek" nevezte az üggyel kapcsolatos tokiói információkat. A kínai-japán kapcsolatok jelenleg mélyponton vannak. A két ország közötti feszültség fő oka a tengeri energiaforrások kiaknázásáért folyó versenyfutás, valamint az újra és újra feltámadó nézeteltérés a történelmi múlt kérdéseiben, mindenekelőtt Japán második világháborús szerepének értékelésében.