A két „eminens” ország Nagy-Britannia és Svédország. A brit pénzügyminiszter, Gordon Brown épp emiatt van gondban a belpolitikai színtéren, hiszen arra kényszerült, hogy csökkentse a gazdasági növekedési előrejelzéseket.
A brit gazdaság szereplői azt követelik, hogy, hogy Európa szerte azonos körülményeket teremtve tartsák be a kiotói megállapodásban foglaltakat, vagyis hogy a szigorú feltételek teljesítése ne okozzon gazdasági különbségeket az EU-tagországok között.
Az intézet jelentése szerint a klímaváltozásban hamarosan közeledik az a pont, ahonnan már nincs visszatérés. Nagyon kevés idő maradt hátra az üvegházhatást kiváltó gázkibocsátás mértékének csökkentésére, ezért az intézet szerint az előttünk álló új évben az EU-országoknak keményebb intézkedéseket kell foganatosítaniuk.
A kiotói megállapodás aláírói vállalták, hogy legkésőbb 2012-re az 1990-es gázkibocsátási szinthez képest 8 százalékkal csökkentik a gázkibocsátást. A szerződéshez nem csatlakozott az Amerikai Egyesült Államok.
Idén novemberben az Európai Környezetvédelmi Iroda arra figyelmeztetett, hogy a jelenlegi ütemben a vállalt határidőre csupán 2,5 százalékkal csökken a gázkibocsátás mértéke.