Kazimierz Marcinkiewicz miniszterelnök kedden közölte: kormánya arra kéri Lech Kaczynski államfőt, hogy 2006. december 31-ig hosszabbítsa meg a lengyel katonák iraki küldetésének mandátumát. Az új kormány döntésével felülbírálta a korábbi kabinet határozatát, amely 2006 első felére irányozta elő a lengyel katonák Irakból történő kivonását. Varsó ugyanakkor fokozatosan csökkenteni szeretné a csapatok létszámát, első lépésként márciustól a jelenlegi 1500-ról 900 főre.
"A döntés túlfeszíti a lengyelek türelmét" - hangoztatta Jerzy Szmajdzinski volt lengyel védelmi miniszter a Super Express napilapnak adott nyilatkozatában, rámutatva arra, hogy a misszió támogatottsága a lengyel közvéleményben fokozatosan csökken.
Szmajdzinksi az előző, baloldali kormányban szolgált, amikor 2003-ban Varsó a katonák Irakba való vezényléséről döntött. Bronislaw Komorowski, a jobbközép Polgári Platform tagja, aki korábban szintén vezette a védelmi tárcát, úgy vélte: Lengyelország már "110 százalékig" teljesítette koalíciós kötelezettségeit Irakban. "Nem igazolható további jelenlétünk" - közölte a politikus.
Roman Giertych, a nacionalista Lengyel Családok Ligájának vezetője rögtön a döntés keddi bejelentése után felszólított a katonák kivonására, "súlyos stratégiai hibának" nevezve a mandátum meghosszabbítását.
Lengyelország kezdettől fogva az Egyesült Államok egyik legszorosabb európai szövetségese, amely mindvégig támogatta a koalíciós erők iraki hadműveletét. Az iraki részvétel azonban népszerűtlen, és egyes nézetek szerint Washington nem jutalmazta azt kellőképpen, például azzal, hogy megkönnyíti az amerikai vízumhoz jutást, vagy hogy több szerződést ítél oda lengyel cégeknek az iraki újjáépítésben.
Fél évvel meghosszabbítanák az iraki lengyel katonai jelenlétet
Utolsó frissítés:
Éles bírálatokat kapott szerdán a politikai paletta minden oldaláról az új lengyel kormány azon döntése, hogy fél évvel meghosszabbítják a lengyel katonai kontingens iraki állomásoztatását.