Béke vele

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

Lezárult egy korszak a kizárólag Ankara által elismert Észak-ciprusi Török Köztársaságban: vasárnap a szigetország újraegyesítését támogató Mehmet Ali Talat kormányfőt választották elnökké. Elődje, a ciprusi török politikát évtizedeken át meghatározó, ám az újraegyesítést ellenző Rauf Denktas 81 évesen visszavonult.

Fordulópont - jelentette ki Mehmet Ali Talat, a ciprusi török közösség kormányfője vasárnap, amikor leadta szavazatát a két részre szakadt Ciprus északi részében lévő Kyrenia kikötőváros egyik választóhelyiségében. Valóban, a néhány órával később elnökké választásának győzelmét ünneplő ciprusi török politikus új korszakot nyithat az 1974 óta megosztott földközi-tengeri szigetország északi részében. Elődjével, a politikai élettől 81 évesen visszavonult Rauf Denktassal ellentétben ugyanis a kormányfőből elnökké előrukkoló Talat támogatja a szigetország újraegyesítését célzó ENSZ-tervet. Ennek szellemében kampányolt Talat pártjával, a Török Republikánus Párttal (CTP) a szigetország újraegyesítéséről egyidejűleg mindkét országrészben tavaly áprilisban megrendezett referendumon.

Hiába könyvelhette el saját sikereként, hogy a ciprusi törökök elsöprő többséggel támogatták az ENSZ újraegyesítési tervét, a ciprusi görögök elutasítása miatt Ciprus megosztottan, az északi országrészek nélkül lépett be tavaly májusban az Európai Unióba. A ciprusi törökök azonban nem felejtettek. Elemzők szerint nem kis részben az uniós tagságot jelentő újraegyesítést támogató politikájának köszönhette Talat, hogy - a kilenc jelölt közül - már az első körben sikerült az elnökké választáshoz szükséges 51 százalékos támogatottságot megszereznie. Ezzel szemben Denktas pozíciója a referendum óta alaposan meggyengült, nem véletlen, hogy a veterán politikus márciusban döntő elhatározásra jutott, és bejelentette, hogy nem kíván még egyszer ringbe szállni az elnöki posztért.

Pedig a több mint két évtizede teljes nemzetközi elszigeteltségben lévő, Ankara támogatásától függő Észak-ciprusi Török Köztársaság Denktasnak köszönheti létezését. A Cipruson született, majd Angliában jogot tanult Denktas alighogy visszatért 1947-ben a brit gyarmati uralom alatt álló szülőhazájába, a ciprusi törökök vezetőjévé rukkolt elő. Miközben legfőbb államügyészként a brit gyarmati uralom ellen gerillamódszerekkel harcoló görög cipriótákat bitófára küldte, részt vett a szigetország függetlenségét előkészítő konzultatív tanácsban.

Második oldal (Oldaltörés)

Ciprus függetlenségének elnyerése mellett a szigetország megosztottságában is tevőleges szerepe volt. Az önállóvá vált Ciprus első elnökének, Makariosz érseknek a hatalmát megdöntő, a Görögországgal történő egyesítést a zászlajukra tűző szélsőséges görög ciprióták katonai pucscsa miatt 1974-ben az ankarai kormány katonai segítségét kérte. Lépése az északi országrész török megszállásához, majd elszakadásához vezetett. Hiába omlott össze néhány nap múltán a ciprusi katonai rezsim, a szigetország északi részén már nem lehetett az eseményeket meg nem történtté tenni: a török megszállás nyomán az ott élő közel 200 ezer ciprusi görög túlnyomó többsége elmenekült. Ankara az odaküldött 35 ezer fős hadsereg mellé még mintegy százezer törököt is betelepített, majd az 1976-tól hivatalosan is a ciprusi törökök vezetőjeként regnáló Denktas 1983-ban kikiáltotta az - ez idáig egyedül Ankara által elismert - Észak-ciprusi Török Köztársaságot, hatalma egészen mostanáig rendíthetetlennek bizonyult.

"Soha nem volt igazi ciprióta, ciprusi törökként kezdte, ám időközben törökké változott" - állította Denktasról visszavonulása apropóján George Jorgosz Jakovu ciprusi külügyminiszter, aki immáron több mint két évtizede próbál szót érteni a veterán politikussal. Denktas azonban büszkén vallja, hogy az évtizedek során jottányit sem változott, ma is ugyanolyan ellenérzésekkel viseltetik a ciprusi görögökkel szemben, mint 21 évesen. Az újraegyesítésben hajthatatlannak, kompromisszumra képtelennek bizonyuló személye a mérsékelt iszlám politikus, Tayyip Erdogan török miniszterelnök hatalomra kerülésével Ankara számára is kényelmetlenné vált: a megoldatlan ciprusi kérdés ugyanis egyre inkább Törökország reménybeli EU-tagságának a hátráltatója lett. A ciprusi kérdésben Ankara egyre elszántabbnak tűnik, hiszen a kormány nemrégiben bejelentette, hogy a régi EU-tagállamokkal meglévő vámuniós egyezményt a tíz új taggal is megkötné. A lépés - ami az októberi csatlakozási tárgyalások megkezdésének egyik feltétele - áttörést jelentene Ankara Ciprus-politikájában, hiszen ezzel elismerné Ciprusnak, mint államnak a létezését, amiről eddig hallani sem akart.

Mindenesetre Denktas visszavonulásával remény van arra, hogy az újraegyesítési tárgyalások ismét elkezdődnek. Talat ugyanis annak ellenére hajlandónak mutatkozik a kapcsolatok újbóli felvételére Nicosiával, hogy a ciprusi görögök elutasítása miatt hiúsult meg az ENSZ-terv alapján történő újraegyesítés. Elnökké választását követő első megszólalásainak egyikében közölte: békejobbot kínál a ciprusi görögöknek, hogy közös megoldást találjanak a szigetország újraegyesítésének problémáira. Talat jelezte, várja a ciprusi kormány javaslatait az ENSZ-terv módosítására, és egyúttal kéréssel fordult a világszervezet tagállamaihoz, hogy mihamarabb oldják fel az Észak-ciprusi Török Köztársasággal szembeni kereskedelmi embargót.