Az osztrák köztisztviselői kar hónapokon át készült a hivatalosan január 1-jével kezdődött EU-elnökségre, ám a hat hónapos hivatali menetrendet az élet naponta átírja. Már december végén érzékelni lehetett, hogy eszkalálódik az orosz-ukrán gázszállítási vita: ennek uniós oldalát már Ausztria kezelte. A közel-keleti kérdés sem szerepelt a következő hat hónap tervezett uniós napirendjén, ám Ariel Saron izraeli kormányfő hirtelen betegsége megkerülhetetlenné teszi a térség helyzetének megvitatását már az első, hétfői ülésen, éspedig kiemelt pontként.
Hasonló a helyzet a madárinfluenza ügyében. Eredetileg tavasszal lett volna aktuális az EU-program vitája, de a legutóbbi napok törökországi eseményei felülírják az agendát: ki kell alakítani az uniós koordinációt járványveszély esetére.
A Kereskedelmi Világszervezet (WTO) februári döntésének függvényében a génmódosított termékek tekintetében is az áprilisra tervezettnél korábban sor kerülhet az EU korlátozó intézkedéseinek felülvizsgálatára.
A következő hónapok talán legfajsúlyosabb döntése lesz, hogy Románia és Bulgária 2007-ben vagy 2008-ban csatlakozhat-e az Európai Unióhoz. A Nyugat-Balkán országai is sok pozitívumot remélnek Bécs hat hónapjától, noha Ursula Plassnik külügyminiszter igyekszik hűteni ezeket a várakozásokat.
Az intézményközi ügyekben is a császárvároson Európa szeme: az uniós alkotmány ügyében sokan sokat várnak az osztrák elnökségtől.
Bécs városa egyelőre a maga szerény eszközeivel igyekszik hozzájárulni a sikerhez: a tömegközlekedés „kétnyelvű” lesz: februárra a Wiener Linien tömegközlekedési vállalat valamennyi metró- és villamosszerelvényén, valamint az autóbuszokon a német mellett angolul is olvashatóak lesznek a tájékoztatók, figyelmeztetések és utasítások.