Tony Blair a brit törvényhozásban szerdán beszélt erről, miután egy képviselő azt tudakolta: miként biztosítaná London, hogy az Iránnal szemben foganatosítandó bármely jövőbeni fellépés hatásos legyen, tekintve a nemzetközi szankciók eddigi vegyes sikerét.
A kormányfő úgy vélekedett, hogy először megállapodást kell tető alá kell hozni az iráni atomdossziénak az ENSZ BT elé tárásáról, amit a brit kormányfő valószínűnek tart. Ezután kell dönteni a foganatosítandó intézkedésekről - mondta a politikus, hozzátéve, hogy "nyilvánvalóan semmilyen intézkedést nem zárható ki".
Blair nem titkolta mélységes megdöbbenését az iráni döntés felett, amelyet nagyon komolynak nevezett. Felidézte, hogy a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség korábban utalt az iráni atomdosszié BT elé vitelének eshetőségére, de letett róla, mert Teherán beleegyezett a nukleáris tevékenység leállításába.
Nagy-Britannia, Franciaország és Németország külügyminiszterei az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjének, Javier Solanának a bevonásával várhatóan csütörtökön Berlinben vitatják meg, milyen lépéseket tegyenek az iráni uránkutatás felújítása miatt. A három ország két éven át tárgyalt az ázsiai országgal, megpróbálva rávenni Teheránt uránátalakító és -dúsító tevékenységének leállítására.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa jogosult arra, hogy szankciókat rendeljen el Irán ellen. A nyugati országok azt gyanítják, hogy Irán békés célúnak mondott atomprogramja leple alatt atombomba előállítására törekszik, amit Teherán cáfol.