Szaúd el-Fejszál - aki éppen aznap érkezett a brit fővárosba, amikor ott az ENSZ Biztonsági Tanácsa állandó tagországainak és Németországnak a képviselői kezdtek egyeztetést az iráni atomprogram felújításának lehetséges diplomáciai következményeiről - a BBC tévének azt mondta: Rijád azért támogatja a Közel-Kelet atommentessé tételét, mert a nukleáris fegyverek felhalmozásából "semmi jó nem származhat".
Nem biztonság, fenyegetés
Arra a kérdésre, hogy ha Irán szert tesz atomfegyverre, Szaúd-Arábia csatlakozna-e a nukleáris fegyverkezési versenyhez, a miniszter azt mondta: "egyáltalán nem", mivel a szaúdi kormány "nem hisz" ebben az eszközben.
Az atomfegyver nem biztonságot ad, hanem fenyegetést jelent - tette hozzá. Szaúd el-Fejszál szerint az egész térség "most annak a káros hatásait szenvedi", hogy Izraelnek lehetővé tették nukleáris ütőereje kiépítését, és ezért most más országok is erre törekszenek.
Akár a szaúdiakat is eltalálhatja
A szaúdi külügyminiszter szerint a rijádi vezetés ugyanakkor reméli, hogy Irán "ellenáll ennek a kísértésnek ... mert hiszen hol is tudná bevetni ezt a fegyvert". Ha Izraelre mér csapást, akkor a palesztinokat is megöli, ha azonban elvéti a célzást, akkor Szaúd-Arábiát vagy Jordániát találhatja el - mondta a politikus.
A hétfői londoni találkozón, amelyen a brit kormány meghívására az Egyesült Államok, Kína, Franciaország, Oroszország és Németország - a Biztonsági Tanács, illetve az Iránnal tárgyaló EU-trojka - képviselői vesznek részt, előzetes kommentárok szerint arra fogják kérni az ügyben illetékes Nemzetközi Atomenergia-ügynökséget (NAÜ), hogy utalja az általa korábban lepecsételt iráni urániumdúsító berendezések újbóli megnyitásának ügyét a BT elé.
Jack Straw brit külügyminiszter egy múlt heti nyilatkozatában azt mondta: "erősen yanítható", hogy Irán célja atomfegyver beszerzése.