Irán feltételt is szab, szeretné, ha Kína is részt venne ebben a vegyes vállalkozásban. Oroszország és Kína az ENSZ Biztonsági Tanácsának az a két állandó tagja, amelyekre Irán a külvilággal folyó atomvitájában leginkább számíthat. Németország Franciaországgal és Nagy-Britanniával együtt tárgyal az Európai Unió nevében Teheránnal az atomvita diplomáciai megoldásáról, de a trojka nemrég közölte, a tárgyalások holtpontra jutottak, azokat felfüggesztik, s szorgalmazzák az ENSZ Biztonsági Tanácsának a bevonását.
Oroszország tett korábban olyan javaslatot, hogy mindenki, de főleg a Nyugat megnyugtatására Oroszországban végezzék el az urándúsítást. Az orosz kezdeményezést Irán látszólag elutasította, ám Vlagyimir Putyin orosz elnök néhány nappal ezelőtt azt mondta, Teherán nem zárta ki a javaslat elfogadását. Irán moszkvai nagykövete szerdán annyit közölt, hogy országa még mindig figyelmesen tanulmányozza a kérdést.
A Der Spiegel arról is beszámolt, hogy a napokban Angela Merkel német kancellár, aki hétfőn Moszkvában járt, telefonon beszélt George Bush amerikai elnökkel és Kofi Annan ENSZ-főtitkárral arról, hogy milyen tárgyalásos megoldást tudnának találni az oroszok bevonásával.