Az iráni krízis a hidegháború óta a legkomolyabb válság?

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

John McCain republikánus szenátor szerint a közel-keleti ország nukleáris fegyverkezése a legkomolyabb külpolitikai krízis a hidegháború befejezése óta.

© AP
„Irán nukleáris törekvései elfogadhatatlanok” – nyilatkozta a politikus a Fox News-nak vasárnap. „Vegyük például Izraelt. Az izraeli kormány elsősorban a saját népét akarja megvédeni, s ekkor egy ország vezetője azt mondja, hogy el akarja törölni Izraelt a Föld színéről. Az iráni atomprogram a legkomolyabb krízis – a terrorellenes háborút leszámítva – amellyel a hidegháború óta Amerikának dolga volt.”

McCain egyetért a Bush-kormány azon döntésével, hogy támogassák az Irán-ellenes szankciók életbeléptetését az ENSZ BT előtt, mert szerinte ezzel nyomást gyakorolhatnának Moszkvára és Pekingre, hogy állást foglaljanak.

„Ha Kína és Oroszország támogatni akarják Irán nukleáris törekvéseit, alighanem ennek is meglesznek a maga következményei” – magyarázta a 2008-as elnökválasztáson a republikánusok favoritjaként számontartott McCain. A szenátor szerint az USÁ-nak ismét fel kell támasztania atomenergia-iparát, hogy függetlenítse magát a „mollák és kiszámíthatatlanul viselkedő honatyák” által vezetett országok energiakészleteitől.

Energiaválság Irán miatt?

Nemzetközi energiaválság fenyeget hosszú időn keresztül Irán nukleáris programja miatt, ezért azt le kell állítani - jelentette ki Robert Zoellick amerikai külügyminiszter-helyettes hétfőn Tokióban. A politikus szerint azonban még az sem jelenti a diplomáciai erőfeszítések végét, ha az ügyet az ENSZ Biztonsági Tanácsa elé utalják.

Természetesen úgy véljük, hogy minden országot nyugtalanít egy olyan Irán, amely szerint Izraelnek nem szabad léteznie, amely tagadja a holokauszt megtörténtét, s amely a világ egyik nagy energiatermelő régiójában atomkapacitást épít ki - mondta Zoellick a sajtónak.

A Nyugattal vitában álló Irán a nemzetközi szankcióktól tartva pénteken közölte, hogy kivonja devizatartalékait Európából, s felvetette, hogy a Kőolajexportáló Országok Szervezete (OPEC) csökkenthetné a kitermelést. A vita miatt kétségek merültek föl afelől, hogy mennyire biztonságosak az iráni szállítások, amelyek napi két millió hordóra rúgnak az ázsiai-csendes-óceáni térség felé.

Sőt, Irán hétfőn azt is bejelentette, azonnal felújítja teljes körű urándúsítási programját, ha az ENSZ Biztonsági Tanács elé utalják nukleáris programjának ügyét.

Az iráni kormányra növekvő nemzetközi nyomás nehezedik annak érdekében, hogy hagyjon fel nukleáris tevékenységével, amely egyes államok szerint katonai célú. Irán ezt tagadja, és ragaszkodik az atomprogram jogához.