A New York-i központú szervezet szombaton Bagdadba érkezett közleménye, amely egy nappal a bukott elnök perének folytatása előtt került nyilvánosságra, felhívja a figyelmet arra, hogy Rizkar Amin vezető bíró lemondatása "támadás volt a bírói függetlenség ellen".
Amint, aki decemberig állt a törvényszék élén, többször is szigorúan bírálták az iraki kormány tagjai azért, mert állítólag "nem volt elég határozott" a vádlottakkal szemben, illetve a nekik megadott szó tekintetében. A kormánypárt képviselői pedig egyenesen lemondását követelték. A bíró végül januárban benyújtotta lemondását.
Az emberi jogi szervezet elítélte azt a módszert is, amellyel ugyancsak eltávolították a bíróságtól Amin utódát, Szaid al-Hamasit arra hivatkozva, hogy Szaddám Huszein egykori pártjának, a Baasznak tagja volt. A HRW emlékeztet arra, hogy az öt bíróból, aki eddig kihallgatta a tanúkat, ketten már nem tagjai a testületnek.
"Nehéz lesz az új bíráknak pártatlan módon értékelni azokat a tanúvallomásokat, amiket nem hallottak, és ez ártani fog a per egészének" - hangsúlyozta a közlemény.
Vasárnap folytatódik a per
Végül a kurd Rauf Rasid Abdel Rahman bíró lép a volt vezető bíró, Rizkar Amin helyére.
A per tárgya Dudzsail síita falu 148 lakosának lemészárlása, amit az elnök 1982-ben a konvoja elleni merénylet-kísérlet után, megtorlásul rendelt el. Az év végi szünet után a pert, amelyben több mint három hónap alatt csak hét tanút hallgattak ki, kedden kellett volna újrakezdeni, de végül a bíróság a vasárnap mellett döntött, tekintettel arra, hogy, hivatalos magyarázat szerint, egyes tanúk
mekkai zarándoklaton vannak.
A pernek, mint azt január elején Kevin Dooley, a legfőbb iraki büntetőbíróság mellett működő amerikai tanácsadó kifejtette, várhatóan júniusban be kell fejeződnie, ha minimálisra csökkentik a tárgyalási napok közti szüneteket. Dooley szerint újabb meghallgatásokra van szükség, valamint a vádlottak felelősségét igazoló írásos dokumentumok bemutatására. Ezt követően elnapolhatják a pert, hogy pontos vádiratot dolgozzanak ki a 8 vádlott mindegyike ellen és ez több hetet is igénybe vehet.
Ha Szaddám Huszeint és alvezéreit bűnösnek találják, akár halálra is ítélhetik őket, de van lehetőségük a fellebbezésre. Ha a fellebbezést elutasítják, 30 napon belül végre kell hajtani az ítéletet, de a fellebbezés időtartamát meghosszabbíthatják, hogy lehetővé tegyék a bukott elnök más feltételezett bűnök miatti felelősségre vonását. Ilyen például a Halabdzsa kurd város ellen 1988 márciusában intézett gáztámadás, vagy az 1991-es síita felkelés utáni megtorlás.
Veszélyben a Szaddám ügyét tárgyaló bíróság függetlensége
Utolsó frissítés:
A Human Rights Watch emberi jogi szervezet szerint veszélybe került a Szaddám Huszein volt iraki diktátor ügyét tárgyaló bíróság függetlensége. Több heti vita és a vezető bíró személye körüli fordulatok után vasárnap folytatódik a bukott iraki diktátor pere.