"Teljességgel elképzelhetetlen, hogy az egész békefolyamat elölről újrakezdődjön" - szögezte le, hozzátéve, hogy délutáni rámalláhi találkozójukon Mahmúd Abbász palesztin elnököt arra fogja kérni, fogadtassa el a Hamásszal az említett alapelveket. A Palesztin Hatóság elnökének óriási a felelőssége és nagyban hozzájárulhat a Hamász megváltoztatásához - toldotta meg.
Merkel előző nap Ehud Olmert ügyvezető izraeli kormányfővel tartott találkozója után a palesztin kormánynak közvetlenül nyújtott, létfontosságú európai uniós segélyek leállításával fenyegetőzött, amennyiben a Hamász úgy kerülne be a kormányba, hogy nem hajlandó elvetni az erőszakot és elismerni a zsidó államot. Hasonlóképp nyilatkozott Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter is a washingtoni pénzügyi támogatás megvonásáról.
Izrael el akarja kerülni "az eszkalációt", de a közel-keleti béketervet feltétlenül be kell tartani - jelentette ki Móse Kacav izraeli elnök a német kancellárral tartott találkozója után. Ennek biztosítására Abbász palesztin elnököt szólította fel, mondván, megvan a hatalma és a befolyása ahhoz, hogy képviselje a palesztin nép érdekeit. Merkellel folytatott megbeszélése előtt elhangzott rádiónyilatkozatában Kacav megismételte, hogy a Hamásznak le kell tennie a fegyvert, el kell ismernie Izrael létezését és az oslói egyezményeket. Az iszlámista mozgalom jelenlegi irányvonala nem csak a palesztinok számára, de a mérsékelt arab államoknak is veszélyt jelent - fejtegette az izraeli elnök.
A német kancellár jeruzsálemi programja keretében felkeresi a Jad Vasem holokauszt-emlékhelyet, majd a ciszjordániai Rámalláhba utazik, hogy a Palesztin Hatóság elnökével megvitassa a törvényhozási választások után előállt helyzetet. Merkel, akinek személyében először látogat a palesztin területekre egy európai uniós ország vezetője a mostanáig kormányzó Fatah választási veresége után, nem tervez találkozót az EU által terrorszervezetnek minősített Hamász radikális iszlám mozgalom politikusaival.