Japán a múlt hónapban úgy döntött, hogy december 14-étől számítva még legfeljebb egy évig Dél-Irakban maradhat oda vezényelt 550 katonája, akik a távol-keleti ország második világháború utáni legkockázatosabb küldetésére vállalkoztak, de kormányzati tisztségviselők nyitva hagyták annak lehetőségét, hogy a csapatkivonás korábban megtörténjen. Iraki szerepvállalásával Japán kivívta amerikai szövetségese elismerését, de a japán választók többsége ellenezte a lépést.
Japán tömegtájékoztatási eszközök, köztük a Kyodo hírügynökség kedden arról adott hírt, hogy a japán csapatkivonásról kötött megállapodás Japán, Nagy-Britannia és Ausztrália képviselőinek január 23-ai londoni találkozóján jött létre. Nagy-Britannia, amely arra számít, hogy Irakban már a jövő hónapban feláll az új kormány, azt javasolta, hogy májusig szintén kivonja Dél-Irakban állomásozó egységeinek felét, köztük azokat, amelyek Szamáva környékén tartózkodnak, ahol a japán katonák körzete is van. Japán és Ausztrália a japán médiajelentések szerint egy időben vonná ki katonáit Irakból.
A japán védelmi minisztérium illetékesei viszont úgy nyilatkoztak, hogy még semmiféle döntés nem született a csapatkivonás ügyében.