Haraszti szerint a sajtónak joga van bármilyen karikatúrát közölni

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az EBESZ sajtószabadság-képviselője szerint a sajtónak joga van arra, hogy szatirikus rajzokat jelentessen meg még akkor is, ha azok vallási személyeket ábrázolnak.

Haraszti Miklós, az 55 országot tömörítő Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet sajtószabadság-képviselője pénteken Bécsben közzétett állásfoglalásában ugyanakkor a hagyományok kölcsönös tiszteletére szólított fel.

Hangsúlyozta, megérti azoknak az érzékenységét, akik úgy érzik, hogy sértik a hagyományaikat azok a karikatúrák, amelyek eredetileg egy dán újságban jelentek meg. Azonban a demokratikus társadalomban mindenfajta meggyőződés megkérdőjelezésének a joga is hagyomány. Ha a tradíciók iránti tisztelet ajánlott, akkor annak kölcsönösnek kell lennie - fejtette ki.

Haraszti Miklós felhívta a figyelmet arra, hogy ellentétes lenne az EBESZ-tagországok alapvető kötelezettségvállalásaival, ha az állam beavatkozna a sajtó munkájába, ahogyan azt sok tüntető és néhány kormány követeli. A sajtószabadság-képviselő leszögezte: az EBESZ az újságírás felelőssége mellett tesz hitet, azonban úgy véli, hogy a kormányoknak nincs szerepük az újságírásban. Hangsúlyozta, hogy a társadalom bizonyos csoportjait bántó publikációkkal a minőségi sajtó önszabályozó etikai testületeinek, például a sajtótanácsoknak kellene foglalkozniuk.

A sajtószabadság-képviselő emlékeztetett arra, hogy hivatala a véleményszabadság részeként mindig védelmezte az ideológiák kifigurázásának a jogát, még azokban az esetekben is, amikor a szatíra provokatív volt.

Haraszti Miklós emlékeztetett Gerhard Haderer osztrák karikatúristára, akit 2005-ben Görögországban börtönbüntetésre ítéltek Jézus Krisztus-karikatúrái miatt, valamint Jerzy Urban lengyel szerkesztőre, akit ugyancsak tavaly ítéltek el a pápa méltóságának a megsértése vádjával. Hangsúlyozta: az EBESZ-nek a sajtószabadság kérdéskörével foglalkozó hivatala mindkét esetben - anélkül, hogy a bepereltek nézeteinek a pártját fogta volna - tiltakozott annak ténye miatt, hogy az állam bíróság elé citálta ezeket az embereket, és követelte a más véleményhez való joguk tiszteletben tartását.