Megértik azokat, akik úgy gondolják, hogy ez az ábrázolás "szerencsétlen, és sértő a számukra", de megengedhetetlennek tartják azokat a fenyegetőzéseket, amelyek az ügy kapcsán elhangzottak - közölte Vörös T. Károly, a Népszabadság főszerkesztője. "Bizonyos határon túl a reagálás egy publikációra elveszti a mértéket" - tette hozzá.
Az európai lapok szolidaritási akciójához csatlakozott ezzel a lépéssel a Magyar Hírlap - közölte Szombathy Pál főszerkesztő, aki hangsúlyozta, a karikatúra lényege, hogy provokál. Mint mondta, ilyen rajzok ezerszámra jelentek meg eddig is a kontinens lapjaiban; úgy fogalmazott, "műbalhénak" tartja a rajzok körüli felzúdulást.
Tavaly szeptember végén jelent meg Dánia legnagyobb példányszámú napilapjában, a konzervatív Jyllands-Posten című újságban Mohamed arca címmel tizenkét karikatúra; az egyiken a próféta feje látható bomba formájú turbánnal, égő kanóccal.
A sorozat - amelyet ez év elején, a szólásszabadság jegyében egy norvég lap is közzétett - muzulmán szervezetek, majd államok tiltakozását, majd a dán termékek bojkottját váltotta ki; a két lap később sajnálkozását fejezte ki amiatt, ha esetleg valakit sértett a rajzok közzététele.
Eközben szerdán több európai újság, közöttük a francia France Soir és a német Die Welt a sajtószabadság nevében leközölte a karikatúrákat. Emiatti haragjukban palesztin szélsőséges fegyveresek Gázában körülvették az Európai Bizottság képviseletét és követelték annak, valamint Franciaország, Norvégia, Dánia és Németország sajtóirodáinak bezárását. Az Iszlám Dzsihád és a Fatah fegyveresei csütörtök estig adtak időt az érintett kormányoknak a bocsánatkérésére, különben könyörtelenül lecsapnak az ügybe keveredett országok állampolgáraira.
Az MTI érdeklődésére, hogy az ügy miatt napirenden van-e magyar külképviseletek védelmének megerősítése az iszlám országokban, Polgár Viktor külügyi szóvivő azt mondta, a Külügyminisztérium biztonsági kérdésekről hagyományosan nem nyilatkozik.