Az elmúlt években ismét megjelent inflációt, a gazdasági fejlődés akadozását sokan egyértelműen a közös valuta számlájára írják, és nem hisznek azoknak a hivatalos adatoknak, amelyek szerint az euró négy évvel ezelőtti bevezetése az áremelkedésből mindössze 0,2-0,4 százalékpont erejéig tehető felelőssé.
A legtöbb elemző szerint az olasz gazdaság rossz teljesítménye a versenyképesség elvesztésének tudható be. Ezt a tételt sokan úgy „fejlesztik tovább”, hogy ha az olaszok kilépnének az eurózónából, és újra bevezetnék a nemzeti valutát, az javítana a gazdaság versenyképességén. És hogy ez nem elszigetelt vélemény, azt mutatja egy frissen publikált felmérési eredmény: a magánkereskedők 21 százaléka véli úgy, hogy, az olasz gazdaság fellendülésének kulcsa az euró elhagyása, a visszatérés a lírához.
Silvio Berlusconi miniszterelnök állítja, minden baj okozója az, hogy az Európai Monetáris Unióhoz történt csatlakozáskor rosszul állapították meg az olasz líra és az euró átváltási arányát. Szerinte a 1936,25 helyett 2500 líra/eurós arányra lett volna szükség. Berlusconi elsősorban mai legnagyobb belpolitikai ellenfelét, Romano Prodit vádolja azzal, hogy annak idején nem sikerült kellően megvédeni a nemzeti érdekeket.
Prodi visszont úgy véli, hogy Berlusconi kormánya rossz politikai döntéseiről igyekszik elterelni a figyelmet a közös európai valuta hibáztatásával.