Nincs olyan adat, amely az iszlám világban ellenérzéseket kiváltó Mohamed-karikatúrák kapcsán Magyarország fenyegetettségére utalna - közölte kedden a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában a nemzetbiztonsági államtitkár.
Tóth András elmondta: a magyar külképviseletekről és a magyar titkosszolgálatok partnerszervezeteitől beérkezett adatok alapján jutott erre a következtetésre. Tóth szerint a nemzetbiztonsági szolgálatoktól érkező jelzések azt is mutatják, komoly különbségek vannak abban, melyik arab országban hogyan kezelik az ügyet. Felhívta a figyelmet: van egy olyan "vonulat", amely ezzel a kétségtelenül kínos jelenséggel élve "a feszültség növelésére próbál embereket és tüntetőket ösztönözni". Néhány helyen a külképviseletek biztonsága azért foroghat veszélyben, mert a tüntetők "félig-meddig állami szervezésben" vonulnak fel. Tóth András egyetért a magyar külügyi szóvivővel, aki hétfőn azt nyilatkozta, a magyar kormány nem azonosul semmilyen olyan jelenséggel, ami bármilyen formában a vallásos emberek érzületét sértené. Véleménye szerint "nem lehet fontossági sorrendet felállítani" a sajtószabadság érvényesítése és a vallásos emberek érzékenységének tiszteletben tartása között. Mint mondta: "e két szempontnak együtt kell érvényesülnie".
© MARABU |
Gyurcsány Ferenc kormányfő hétfőn annak a meggyőződésének adott hangot, hogy a sajtószabadság gyakorlása nem terjedhet odáig, hogy megsértse más emberek valláshoz, nemzeti hovatartozáshoz vagy politikai meggyőződéshez fűződő legszemélyesebb jogait.
Sólyom László köztársasági elnök a hét végén úgy nyilatkozott, hogy a szólásszabadság mellett ki kell tartani, másrészt - mutatott rá - a szabadság magában foglalja a felelősséget, de a felelősség nevében nem szabad korlátozni az alapjogokat, ezek korlátozása a terrorizmus elleni harcra hivatkozva sem megengedett.
Tavaly szeptember végén jelent meg Dánia legnagyobb példányszámú napilapjában, a Jyllands-Posten című újságban Mohamed arca címmel tizenkét karikatúra. A sorozatot azóta, a sajtószabadság nevében több más európai, így két magyar újság is leközölte. Mohamed próféta ábrázolása muzulmán szervezetek, majd államok tiltakozását váltotta ki, s több arab országban nyugati, főleg dán képviseletek elleni atrocitásokhoz vezetett.