Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Kofi Annan: a Hamász ismerje el Izrael jogát a létezésre
Utolsó frissítés:
Szerző:MTI
szerző:
MTI
Tetszett a cikk?
A palesztinok többsége ellenzi az izraeli polgári személyek elleni terrorcselekményeket és elfogadja Izrael jogát a létezésre - hangoztatta Kofi Annan ENSZ-főtitkár, arra buzdítva a kormányalakításra készülő Hamász palesztin politikai mozgalmat, hogy tartsa magát az izraeli-palesztin válság rendezésére kidolgozott "útitervben" foglaltakhoz.
Annan a világszervezet székhelyén a palesztinok emberi jogait támogató ENSZ-bizottság ülésén figyelmeztetett: a nemzetközi közösség nagyon szorosan figyelemmel fogja követni, hogy az új (Hamász-vezetésű) palesztin kormány miként lesz képes megoldani e feladatokat.
A bizottság olyan időszakban ülésezett, amikor a Hamász készül megalakítani az új palesztin kormányt.
A radikális palesztin mozgalom abszolút többséget szerzett a január 25-i palesztin parlamenti választásokon, súlyos vereséget mérve az eddig kormányzó Fatah mozgalomra. Az iszlámista Hamász felesküdött Izrael elpusztítására, tagjai az elmúlt években számos merényletet követtek el izraeli célpontok ellen.
A közel-keleti béketeremtésben közvetítő, az ENSZ mellett az Egyesült Államokat, az Európai Uniót és Oroszországot magában foglaló nemzetközi "kvartett" - amely útitervnek nevezett rendezési tervet dolgozott ki az izraeli-palesztin válság megoldására - már figyelmeztette a Hamászt: le kell mondania az erőszakról és el kell ismernie a zsidó állam jogát a létezésre, különben a kormányalakítás után elveszítheti a palesztin gazdaság számára rendkívül fontos nemzetközi segélyeket. A Hamász vezetői eddig elutasították e követelések teljesítését.
Az ENSZ-bizottság ülésén ezúttal nem függesztették ki az 1948 előtti Palesztina térképét (az akkori Palesztina Izrael mai területét is magában foglalta). John Bolton amerikai ENSZ-nagykövet előzőleg levélben kifogásolta a térkép jelenlétét, mondván: azt a testület ülésének résztvevői félreérthetik, akár úgy is értelmezhetik, mintha az ENSZ hallgatólagosan támogatná a zsidó állam felszámolását.