Sem Belgiumban, sem Cipruson nincs madárinfluenza

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Sem Belgiumban, sem Ciprus török részében nincs madárinfluenza-veszély, főként nem kell tartani az emberre veszélyes válfaja. Mindkét helyen cáfolják a járvány lehetőségéről megjelent híreket.

Mégsem madárinfluenza végzett azzal a hattyúval, amelynek tetemét vasárnap találták meg Belgiumban: az illetékes állategészségügyi hatóság (AFSCA) bejelentése szerint az első ellenőrző vizsgálatok negatív eredményt hoztak.
   
A madárra sétálók bukkantak rá vasárnap Flandriában, Lommel
közelében, a madarat beszállították az AFSCA-hoz, hogy elvégezhessék az ilyenkor szükséges ellenőrző vizsgálatokat.
   
Miután a hét végén több európai uniós államban (Görögországban és Olaszországban) is felbukkant a madárinfluenza, a kór egyre jobban közeledik Belgiumhoz. A legnagyobb belga ornitológiai társaság illetékese azonban a Le Soir című brüsszeli napilapnak nyilatkozva próbálta eloszlatni a félelmeket. Szerinte Belgiumban akkor kell majd igazán szigorítani az elővigyázatossági intézkedéseket, ha Spanyolországban találnak madárinfluenzás gócokat: Belgiumot ugyanis az ide, vagy Marokkóba tartó madarak érintik.
   
Bárhogy legyen is, a madárinfluenza egyelőre állati betegség, az emberekre csak nagyon elenyésző számban veszélyes.

Tévesek voltak ciprusi görög állatorvosok hétfői állítása szerint azok a hírek, miszerint a madárinfluenza emberre is veszélyes H5N1 válfaja megjelent a sziget északi, török ellenőrzés alatt álló részében.
   
A ciprusi görög szakemberek járványügyi felmérések alapján megállapították: a szigeten nincs madárinfluenza-járvány. Fő érvük, hogy a vírust eddig egyetlen csirkében mutatták ki: két elhullott példány egyikében. Az elpusztult szárnyasok környezetében élő többi baromfit mind levágták, de egyikük sem bizonyult vírushordozónak.