Az ENSZ a héten hozza nyilvánosságra a guantanamói börtöntelepekről készített jelentését, amelyben azt követeli, hogy Washington emeljen vádat 520 fogva tartott ellen, vagy engedje el őket. A tervezet szerint a foglyokkal szembeni bánásmód kimeríti a kínzás fogalmát. Példaként említi az éhségsztrájkolók erőszakos táplálását, vagy a hosszú ideig tartó magánzárkákat, illetve azt, hogy a foglyokat hosszú ideig teszik ki erős fény és hanghatásoknak.
Az ENSZ biztosítékot kér a Bush-adminisztrációtól arra, hogy az eseteket kivizsgálják és valamennyi érintettet - legyen az tiszt, vagy magas rangú politikus - bíróság elé állítják. A jelentéstervezet nem nevezi meg, kit ért magas rangú politikuson, de a News Telegraph szerint az amerikai elnök, George W. Bush lehet az egyik.
Az amerikai külügyminisztérium elutasította a jelentésben foglaltakat. Egy magas rangú tisztviselő szerint ez is csak azt mutatja, mi a baj az Egyesült Nemzetek Szövetségével. „A szervezet vizsgálóbiztosainak komoly nyomozást kellett volna folytatniuk, ehelyett hallomásból, például ügyvédektől vagy családtagoktól szerzett információk alapján vontak le következtetéseket. A Bush adminisztráció ismét az ENSZ reformját követeli, az újság szerint a jelentés újabb ürügy lehet arra, hogy a Kongresszus befagyassza az ENSZ-nek juttatott éves támogatásokat.