Klaus megvétózta az melegek kapcsolatáról szóló törvényt

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Václav Klaus cseh államfő csütörtökön bejelentette, hogy nem írja alá az egyneműek kapcsolatát hivatalosan elismerő közelmúltban elfogadott törvényt.

Az államfő szerint olyan törvényről van szó, amely "alapvető módon beavatkozik az emberek közti, partneri viszonyba", s ezért határozottan kitart amellett, hogy azt a képviselőház többségének, legalább 101 képviselőnek el kell fogadnia. Klaus ugyanakkor megismételte korábbi álláspontját, miszerint az egyneműek kapcsolatának hivatalos bejegyzése nem más, mint olyan privilégiumok megszerzésére irányuló próbálkozás, amelyek csak a gyerekeket nevelő családokat illetik meg.

A cseh köztársasági elnök vétója után a sokat vitatott jogi norma visszakerül a parlament alsóházába, a képviselőházba. Az államfői elutasítást a 200 tagú testület csak több mint ötven százalékkal, azaz legalább 101 szavazattal bírálhatja felül. Ezt nem lesz könnyű elérni, mert legutóbb is csak 86 képviselő támogatta a javaslat elfogadását, ami azonban akkor elég volt. Ha a törvényjavaslatot a következő szavazáskor nem fogja legalább 101 képviselő támogatni, akkor az nem léphet életbe. 101 igen szavazat esetén viszont az államfőnek már nincs lehetősége a törvényt elutasítani.

A törvény szerint az egynemű, hivatalosan együtt élő partnerek viszonyát ezentúl a személyi okmányokba is bejegyeznék. A partnerek betegség esetén olyan információkra jogosultak a másikról, mint a házastársak, s lehetőségük lesz egymás után örökölni is. Kötelességük a másikról gondoskodni, de a törvény szerint gyermeket nem fogadhatnak örökbe.

Az egyneműek partnerkapcsolatának törvényesítését az egyházak és a kereszténydemokrata politikusok élesen bírálták és határozottan elutasították. A legfőbb érv az volt, hogy egy ilyen kapcsolat törvényesítése gyengítheti a hagyományos családot. A törvényt egy felmérés szerint a cseh lakosság mintegy kétharmada támogatja, míg harminc százaléka ellenzi. A törvényt négy elutasítás után az ötödik nekifutásra fogadta el a cseh parlament.