Romániában átterjedhet emberre a kór

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Romániában nagy a veszélye a madárinfluenza emberekre való átterjedésének, mert a falvakban, ahol a lakosságnak csaknem a fele él, a legtöbb helyen nincs vezetékes ivóvíz és csatornahálózat - állapították meg pénteken az ország és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szakértői.

Amióta az országban tavaly októberben a Duna-deltában felfedezték a madárinfluenza jelenlétét, 31 faluban bukkantak betegséggócra a 22 millió lakosú országban, de e falvakban elővigyázatosságból gyorsan leölték a háziszárnyasokat, és eddig emberi megbetegedésről nem érkezett jelentés.

- A helyzet válságos. Azt mondhatjuk, eddig szerencsések voltunk, hogy emberre nem terjedt át a madárinfluenza - jelentette ki Adrian Streinu-Cercel, a román központi víruslaboratórium vezetője bukaresti sajtóértekezletén. Egy bukaresti laboratórium hétfőn megerősítette, hogy az ország délkeleti falvaiban az utóbbi két hétben felfedezett madárinfluenzás esetekben is az emberre is veszélyes H5N1 vírusaltípus okozta a fertőzést.

Guenael Rodier, a WHO egyik szakértője, aki azért látogatott az országba, hogy ellenőrizze a megelőző intézkedések betartását, a sajtóértekezleten elmondta: Romániában veszélyt jelent az is, hogy gyerekek gyakran játszanak fertőzött, sőt elpusztult madarakkal is. Mint mondta, a veszély valószínűleg több évig fennáll majd. Arra utalt, hogy a Duna-delta a vándormadarak legfőbb pihenőhelye Európában.