Főpróba volt a Mladics elfogásáról tudósító hírözön?

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A szerb kormány és a hágai Nemzetközi Törvényszék (NT) ismét cáfolta azokat a Belgrádban terjedő híreszteléseket, amelyek szerint elfogták a törvényszék által háborús bűnökkel vádolt Ratko Mladics volt boszniai szerb hadseregparancsnokot. A szerb kormány arra kérte a letartóztatásról cikkező belgrádi sajtót, hogy ezentúl hagyatkozzon a kabinet hivatalos tájékoztatóira.

© AP
Srdjan Djuric, a szerb kabinet sajtószolgálatának igazgatója megismételte: sem kedden, sem szerdán nem történt semmilyen esemény a Mladics-ügy rendezése végett, és a kormány nem tudja, miért jelentek meg olyan információk a sajtóban, hogy megtalálták a tábornokot, sőt el is fogták.

Carla Del Ponte, a volt Jugoszláviában elkövetett háborús bűncselekmények ügyében ítélkező NT főügyésze sem tud arról, hogy Szerbia tárgyalásokat folytatna Mladics elfogásáról. A főügyész egyúttal felszólította Szerbiát, hogy haladéktalanul tartóztassa le Mladicsot, aki - mint mondta - "a szerb hatóságok hatókörén belül volt és maradt". Semmi kétség afelől - erősítette meg többször hangoztatott meggyőződését -, hogy a körözött Mladics 1998 óta Szerbiában van. Különös nyomatékkal szólította fel az Európai Uniót arra, hogy fokozza a nyomást Belgrádra.

Szerbia hivatalos cáfolatai ellenére kedd óta makacsul tartják magukat Belgrádban azok a híresztelések, hogy a 63 éves szökevényt letartóztatták, vagy tárgyalások folynak megadásáról. A szerb kormány szerdán kérte a belgrádi sajtót, hogy a Mladiccsal kapcsolatos írásokban ezentúl hagyatkozzon a kabinet hivatalos tájékoztatóira, mert a hamis információk közzététele komoly kárt okoz az országnak.

A szerbiai médiában az elmúlt hónapokban gyakorta jelentek meg hírek Mladics állítólagos hollétéről, de eddig nem volt példa olyan mértékű hírözönre, mint kedd este, amikor először a Tanjug hírügynökség, majd több belgrádi sajtóorgánum közölte azt, hogy Mladicsot elfogták. A kormány és a hágai Nemzetközi Törvényszék cáfolatai ellenére szerdán is hasonló információk jelentek meg a szerbiai és a boszniai sajtóban, de a világ nagy hírügynökségeiben is.

Szerda délután már inkább az érdekelte a belgrádi médiát, hogy mi volt az oka a hamis információzuhatagnak. A sajtó által megszólaltatott egyes szakértők arra utaltak, hogy "nem zörög a haraszt, ha nem fúj a szél", és sokan megfogalmazták azt a véleményt, hogy a hivatalos szervek szándékosan tájékoztatták félre a sajtót. Az utóbbi gyanút fogalmazta meg Aleksandar Radic politikai elemző is, aki szerint a hatóságok lélektanilag felkészítik a közvéleményt arra, ami az elkövetkező napokban történni fog. A média jelentései alapján értékelni lehet a közvélemény várható reagálását Mladics letartóztatására.

Belgrádban szerdán megkezdődött az európai uniós társulási és stabilizációs tárgyalások második fordulója, rácáfolva azokra a jóslatokra, hogy megszakad a tárgyalássorozat, mert Mladics még mindig szökésben. Az EU a jövő héten dönt arról, hogy folytatja-e a tárgyalásokat Belgráddal, vagy befagyasztja azokat büntetésül Mladics elfogásának elmulasztásáért. Az unió idén írná alá a stabilitási és társulási egyezményt, amely az első lépés az EU-tagság felé vezető úton.