A Pentagon kiadja a guantánamói foglyok nevét

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A New York-i szövetségi bíró döntése alapján a Pentagonnak ki kell adnia a guantánamói foglyok neveit az AP hírügynökségnek.

Az amerikai védelmi tárcának március 3-ig kell átadnia a terrorizmus gyanújával vádolt, külföldi foglyok nevét az AP hírügynökségnek. A guantánamói haditengerészeti támaszponton őrzött rabok személyi adatait   egy New York-i szövetségi bíró döntése alapján kell nyilvánosságra hoznia.

A hírügynökség 2004 őszén indított pert az adatok kiadásáért a tájékoztatás szabadságát kimondó törvény alapján. A bíró úgy határozott, hogy a Pentagonnak át kell adnia azon kihallgatási jegyzőkönyvek cenzúrázatlan másolatát, amelyekben 317 őrizetes megkérdőjelezte fogva tartásának jogosságát.
 
Az AP a Pentagontól kapott ugyan 558 dokumentummásolatot, de azokból kitörölték az őrizetesek személyi adatait. A védelmi tárca azzal érvelt, hogy a foglyok személyi adatait személyiségi jogaik védelme érdekében kell visszatartani. 
   
A folyok úgynevezett ellenséges harcos státusát időnként felülvizsgáló katonai testület meghallgatásán a Pentagon közlése szerint 241 személy nem volt hajlandó részt venni, így az ő esetükben kihallgatási jegyzőkönyv sincs, és a per őket nem érintette.
 
A bíró a személyiségi jogokra hivatkozó érvelésre válaszul utasította a védelmi tárcát: kérdezze meg az őrizeteseket, van-e kifogásuk az ellen, hogy személyazonosságukat az AP tudomására hozzák. A 317 őrizetes közül 63 felelt igennel, 17 nemmel, 35 válasz nélkül küldte vissza az erről szóló kérdőívet, 202 pedig vissza sem küldte a nyomtatványt. A bíró ezért januárban úgy döntött, hogy a nemleges válaszok kis száma nem igazolja a Pentagonnak az adatok visszatartására felhozott érvét. 

A guantánamói támaszponton jelenleg közel 500 terrorizmussal gyanúsított külföldit őriznek vádemelés nélkül, többségüket már több mint négy éve. A foglyok közül azonban csak alig néhánynak ismert a neve.