A nők Európa-szerte még mindig nehezen tudják összeegyeztetni munkájukat az otthoni teendőkkel, és emiatt nagyon sokan személyes karrierjük feladására kényszerülnek. A dolgozó nők nagy része - 40 százaléka - az oktatásban, az egészségügyben vagy közigazgatásban tevékenykedik, ugyanezen a területen a férfi munkavállalók kevesebb mint 20 százaléka dolgozik.
A nők 15 százalékkal kevesebbet keresnek, mint a férfiak, részben azért, mert rosszabbul fizetett munkát végeznek. Nagyon kevés nő tölt be csúcsvezetői pozíciót: a menedzsereknek csupán 32 százaléka nő, az EU-beli nagyvállalatok vezető testületeiben pedig mindössze 10 százalék az arányuk. Pozitív fejlemény ugyanakkor, hogy az elmúlt öt évben létrejött állások 75 százalékát nők töltik be.
Vladimír Spidla foglalkoztatási EU-biztos a jelentés közzététele alkalmából ismét sürgette az illetékeseket, hogy tegyenek többet a nemi egyenlőtlenség felszámolásáért. Megítélése szerint ez nem csupán erkölcsi vagy jogi kérdés, hanem fontos feltétele a lisszaboni gazdasági célok elérésének is.
A munkahely és „magánélet” közötti viszony rendezetlenségének demográfiai hatása is van: a nők kevesebb gyermeket szülnek, ami ugyancsak érinti az EU gazdaságát. A jelentés szerint jobb gyermekgondozási rendszerrel vagy a rugalmas munkaviszony feltételeinek javításával lehetne elérni a kívánt változást.