Csen Suj-pien elnök hozzátette, az országegyesítési tanács működésének beszüntetése nem értékelhető a formális függetlenség felé tett tajvani lépésként. Szavai szerint e konzultatív - inkább jelképes, mintsem érdemi - szerv felszámolása nem terheli meg Tajvan és Kína viszonyát.
Peking mindazonáltal, amely a kínai polgárháború 1949-es befejezése óta de facto független Tajvant a mai napig lázadó tartományának tekinti, már a hivatalos bejelentése előtt elítélte Tajvan szándékát. A kínai vezetés arra figyelmeztetett, hogy az intézkedés "súlyos válságot idéz elő a Tajvani-szorosban, s káros hatással van az ázsiai-csendes-óceáni térség békéjére és stabilitására".
A bejelentés hírek szerint aggodalmat váltott ki Washingtonban is. Az Egyesült Államok, amely szeretné elkerülni, hogy összeütközésbe kerüljön Kínával Tajvan miatt, tajvani sajtójelentések szerint februárban küldöttet menesztett Csen elnökhöz, hogy rávegye a tajvani vezetőt az egyesítési tanáccsal kapcsolatos tervének feladására.
A testület, amelyet a kommunista Kínához való közeledés pártján álló előző tajvani kormány hozott létre még 1990-ben, nem ülésezett azóta, hogy Csen 2000-ben hatalomra került.