HVG |
Az IFFHS 1991 óta készíti listáját, ami masszív olasz fölényt mutat. A Serie A kilenc alkalommal bizonyult a világ legerősebb bajnokságának, az 1991-től első helyét csak 1997-ben hódította el a német Bundesliga, amelynek viszont nem termett több babér, és az olaszok 1998-ban és 1999-ben is visszatértek a csúcsra. Változást az új évezred hozott, 2000-2002-ben, valamint - egy 2003-as olasz intermezzo után - 2004-ben a spanyol Primera División végzett az első helyen. Tavaly viszont a második pozícióból élre lépő angol Premier League diadalmaskodott, éppen az - utóbbi évek gyöngébb szereplése után elsősorban a Juventus és az AC Milan sikereinek köszönhetően magára találó - olasz első osztályt utasítva maga mögé.
A 2005-ös rangsorban a francia Premiére Division is javított e helyezésén, és nagyot lépett előre a holland Eredivisie is. A negyedik helyre esett vissza ugyanakkor a Primera División, amit az IFFHS a vezető spanyol klubok kiegyensúlyozatlan otthoni és nemzetközi teljesítményének tulajdonít. A legjobb tíz újoncának számít az orosz és az ukrán bajnokság, amelyekben egyre több a pénz, és a klubok az európai tornákon is sikeresek. A CSZKA Moszkva - amelylyel az orosz Szibnyefty olajcég három évre szóló, 50 millió dolláros mezszponzori szerződést kötött, amikor még az angol bajnok Chelsea-t birtokló orosz Roman Abramovics többségi ellenőrzése alatt állt - például az UEFA-kupa címvédője. A szintén jól kistafírozott, brazil vendégjátékost is foglalkoztató ukrán Sahtar Donyeck pedig fájó könnyedséggel intézte el az UEFA-kupa mostani sorozatának első fordulójában a magyar bajnok és a Bajnokok Ligája selejtezőjében az angol Manchester United ellen szintén kettős vereséggel elbukó - ám korábban a horvát Hajduk Split ellen parádézó - Debrecent.
Az IFFHS értékelése szerint tavaly a megerősödő bajnokságok közé tartozott még a bolgár, a dán, az egyiptomi, az észt, a ghánai, a lengyel, a marokkói, a norvég, a svájci és a szlovák, míg az Egyesült Arab Emírségek pontvadászata egyenesen a legjobb ázsiai ligává lépett elő, megelőzve Szaúd-Arábiát és Kínát. Magyarországgal és Horvátországgal együtt lejtőre került viszont a dél-afrikai, a dél-koreai, az izraeli, a japán, a lett, a perui, a svéd és a szenegáli első osztályú bajnokság.
NAGY GÁBOR