Magyarország a mélyben

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

A nemzetközi futballstatisztikákkal foglalkozó, bonni székhelyű International Federation of Football History and Statistics (IFFHS) rangsorolja az egyes nemzeti bajnokságokat is, számítása alapjául az első öt helyezett hazai és nemzetközi színtéren szerzett pontjait véve.

HVG
A legfrissebb, 2005-ös listán a Borsodi Liga névre keresztelt magyar bajnokság - az elefántcsontparti és az izraeli közé beékelődve, az előző évhez képest 24 helyet romolva - csupán a 61. a 80 pontvadászat közül. Nem gyógyír - ám különös ízt ad a közös pályázatnak -, hogy a 2012-es labdarúgó Európa-bajnokság megrendezésére Magyarországgal együtt kandidáló Horvátország még ennél is hátrébb van, csupán a 74. a ranglistán. A magyar bajnokság az eddigi legjobb helyezését 1997-ben érte el, amikor a török után és az ukrán előtt a 18. volt; az első 25-be ezen kívül csak 1994-ben került be, amikor a csehek mögött, de a dánokat megelőzve a 22. helyen végzett.

Az IFFHS 1991 óta készíti listáját, ami masszív olasz fölényt mutat. A Serie A kilenc alkalommal bizonyult a világ legerősebb bajnokságának, az 1991-től első helyét csak 1997-ben hódította el a német Bundesliga, amelynek viszont nem termett több babér, és az olaszok 1998-ban és 1999-ben is visszatértek a csúcsra. Változást az új évezred hozott, 2000-2002-ben, valamint - egy 2003-as olasz intermezzo után - 2004-ben a spanyol Primera División végzett az első helyen. Tavaly viszont a második pozícióból élre lépő angol Premier League diadalmaskodott, éppen az - utóbbi évek gyöngébb szereplése után elsősorban a Juventus és az AC Milan sikereinek köszönhetően magára találó - olasz első osztályt utasítva maga mögé.

A 2005-ös rangsorban a francia Premiére Division is javított e helyezésén, és nagyot lépett előre a holland Eredivisie is. A negyedik helyre esett vissza ugyanakkor a Primera División, amit az IFFHS a vezető spanyol klubok kiegyensúlyozatlan otthoni és nemzetközi teljesítményének tulajdonít. A legjobb tíz újoncának számít az orosz és az ukrán bajnokság, amelyekben egyre több a pénz, és a klubok az európai tornákon is sikeresek. A CSZKA Moszkva - amelylyel az orosz Szibnyefty olajcég három évre szóló, 50 millió dolláros mezszponzori szerződést kötött, amikor még az angol bajnok Chelsea-t birtokló orosz Roman Abramovics többségi ellenőrzése alatt állt - például az UEFA-kupa címvédője. A szintén jól kistafírozott, brazil vendégjátékost is foglalkoztató ukrán Sahtar Donyeck pedig fájó könnyedséggel intézte el az UEFA-kupa mostani sorozatának első fordulójában a magyar bajnok és a Bajnokok Ligája selejtezőjében az angol Manchester United ellen szintén kettős vereséggel elbukó - ám korábban a horvát Hajduk Split ellen parádézó - Debrecent.

Az IFFHS értékelése szerint tavaly a megerősödő bajnokságok közé tartozott még a bolgár, a dán, az egyiptomi, az észt, a ghánai, a lengyel, a marokkói, a norvég, a svájci és a szlovák, míg az Egyesült Arab Emírségek pontvadászata egyenesen a legjobb ázsiai ligává lépett elő, megelőzve Szaúd-Arábiát és Kínát. Magyarországgal és Horvátországgal együtt lejtőre került viszont a dél-afrikai, a dél-koreai, az izraeli, a japán, a lett, a perui, a svéd és a szenegáli első osztályú bajnokság.

NAGY GÁBOR