A népszavazási íven a következő kérdés szerepel majd: „Óhajtja-e, hogy a Montenegrói Köztársaság független állam legyen teljes nemzetközi jogi szuverenitással?”. A belgrádi média szerint Filip Vujanovic felszólalt a parlamentben, és arról beszélt, hogy a népszavazást demokratikusan kell lebonyolítani, „a felülkerekedett többség eufóriája és a kisebbség depressziója nélkül”. A szakadár elnök szerint Montenegró és Szerbia viszonyára „egyetlen tiszta modell létezik, és ez a két független állam” viszonya.
„Szerbiával mindent megpróbáltunk. Nincs olyan modell, amelyet ne teszteltünk volna. Megállapítottuk, hogy a mi kapcsolatainkra az a legjobb, ha Montenegró és Szerbia két független állammá válik, mert csak ebben az esetben lesznek tiszták a viszonyaik” – hangoztatta Vujanovic.
A montenegrói parlament szerda este fogadta el az új népszavazási törvényt, amely a voksolók legalább 55 százalékos többségéhez köti a köztársaság jogállásának megváltoztatását. A jogszabályban két európai uniós diplomata, a szlovák Miroslav Lajcak és a magyar Pandur József majd kéthónapos közvetítő missziója eredményeképpen egyezett ki a szakadár kormányoldal és a Szerbia-Montenegró fenntartását szorgalmazó ellenzék. A törvényben meghatározott 55 százalékos küszöb az EU ötlete volt, és nem fogadta egyöntetű lelkesedéssel sem a kormányoldal, sem az ellenzék. Az előbbi túl szigorúnak, az utóbbi túl enyhének tartotta a kritériumot.
A januárban készített közvélemény-kutatás szerint Montenegróban közel nyolcszázalékos előnyben vannak a szakadárok az unionistákkal szemben.
Független lehet Montenegró?
Utolsó frissítés:
Május 21-re írta ki a függetlenségi népszavazást a montenegrói parlament: a döntést egyhangúlag hozta meg a képviselőház Filip Vujanovic köztársasági elnök javaslatára.