Az este kilenc óráig tartó voksoláson közel 12 millió holland, ott lakó európai uniós állampolgár, valamint több mint öt éve az országban tartózkodó külföldi adhatja le szavazatát, amelyek jelentős része a hagyományok szerint nem az országos pártoknak, hanem helyi szerveződések jelöltjének jut majd.
A helyhatósági választás az országban tradicionális próbája az ezúttal jövőre tolódó képviselőválasztásnak. A legfrissebb közvélemény-kutatások szerint az országos pártok közül a baloldal vezető erejének számító Munkapárt (PvdA) számíthat a legjobb eredményre, akár a 30 százalékot megközelítő részesedésre is. A CDA várhatóan ennek felét sem éri el, és a szintén a kormánykoalícióhoz tartozó, liberális Néppárt a Szabadságért és a Demokráciáért (VVD) csupán 10 százaléknyi szavazattal kalkulálhat. A helyi erők aránya a felmérések szerint eléri az összes szavazat egynegyedét.
Ezúttal várhatóan elmarad viszont a populista szerveződések szárnyalása, ellentétben a négy évvel ezelőtti voksolással, amikor a röviddel később meggyilkolt Pim Fortuyn pártja 26 százalékkal magasan nyert.
Összesen 458 helyhatóság képviselőit választják meg, a polgármestereket hivatalosan Beatrix királynő jelöli majd ki a helyi tanácsok javaslatára. A szavazási arány ezen a voksoláson hagyományosan meghaladja az 50 százalékot, most sem várható kevesebbre.
Az utolsó pillanatig folytatott kampányban a helyi ügyek mellett az Európai Unió alkotmányáról lebonyolított tavalyi népszavazás témái ismétlődtek meg, köztük a bevándorlás, a kultúrák egymás mellett élése, illetve a biztonság témaköre. Némiképp szokatlan módon valamennyi országos párt legismertebb politikusai bekapcsolódtak a kampányba, és a voksolást a népszavazás utáni közhangulat mutatójának is tekintik.