Repülőtereket zárnak le Európában a havazás miatt

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Repülőtereket, falvakat és utakat zárt el vasárnapra a Nagy-Britannia északi és középső részére lehullott hó, és az előrejelzések szerint a tavaszi tél az ország többi részére is át fog terjedni. Prágában is fennakadásokat okoz a hóesés, a prágai repülőteret is lezárták.

A Nagy-Britanniában télen is szokatlan mennyiségű hó elsősorban Skóciát és Észak-Angliát sújtotta. Le kellett zárni a három legnagyobb skót repülőteret, az edinburgh-it, a glasgow-it és a prestwickit. Vasárnap délelőtt Edinburgh légikikötőjét már megnyitották, de a másik két nagyváros repülőtere továbbra sem működött, több járat Írországban szállt le.

Skóciában ezrek rekedtek éjszakai szórakozóhelyeken, mert nem tudtak hazamenni a nagy hóban. Több esetben a légierő helikpoterei szállítottak kórházba sürgős ellátásra szorulókat, köztük szülő nőket.

Súlyos közlekedési problémákat okozott vasárnap Csehországban a sűrű havazás - jelentette a cseh rendőrség. Szombat este óta gyakorlatilag az egész országban sűrűn és kitartóan havazik. A meteorológusok szerint átlagban mintegy 20-30 centiméternyi hó hullott, s a közutakon sok helyen hótorlaszok alakultak ki, aminek következtében több tucat út járhatatlan. Különösen nagy problémák vannak a hegyvidékeken, ahol sokkal nagyobb a hó. Az útviszonyok miatt a hegyvidéki üdülőközpontokban kevesebb volt a látogató, mint azt várták. A hegyvidéki utak többsége vasárnap délelőtt csak hóláncokkal volt járható. Meteorológiai előrejelzések szerint az ország nagyobb részén legalább vasárnap estig havazni fog.

Prágában vasárnap reggel lezárták a Ruzyne nemzetközi repülőteret is, mert a kiadós havazásban az illetékesek nem bírják megfelelő állapotban tartani a leszálló és felszálló pályákat. "Biztonsági okokból legalább este hétig szüneteltetjük a forgalmat a repülőtéren" - közölte a Ruzyne szóvivője Jitka Novotná. Elmondta, hogy a már Prágába tartó egyes gépek Ostraván vagy Budapesten fognak leszállni. A statisztikák szerint vasárnaponként mintegy 200 gép száll le, és ugyancsak mintegy 200 gép indul Prágából.

Hasonló fennakadások vannak a vasúti közlekedésben is. A járatok nagy része mintegy fél órás késéssel közlekedik, míg néhány hegyvidéki helyi járatot leállítottak.