Egy Bagdadban kiadott amerikai katonai közlemény szerint több mint ötven légi harcjármű, 1500 amerikai és iraki katona és közel 200 harcászati jármű vesz részt Szamarra térségében a felkelők ott gyanított búvóhelyeinek megsemmisítésében. Mint közölték, ez a légierő legnagyobb bevetése a 2003-as invázió óta.
Az amerikai parancsnokság szerint a hadművelet több napig is eltarthat. Az első nap vége felé annyi eredményről tudtak beszámolni, hogy több fegyverraktárt is találtak.
Szamarra az úgynevezett szunnita háromszögben helyezkedik el. A városban robbantottak fel a múlt hónapban egy síita kegyhelyet, ami miatt felekezeti leszámolások kezdődtek, és Irak a vallásháború peremére sodródott.
Az amerikaiaknak kevesebb mint a fele (49 százaléka) bízik abban, hogy az Egyesült Államok képes lesz stabil és demokratikus rendszert teremteni Irakban. 66 százalékuk szerint polgárháború fenyegeti az arab országot - derül ki a Pew Research Center for the People and the Press nevű amerikai közvélemény-kutató intézet felméréséből.
A csütörtökön közölt felmérési eredmény szerint a megkérdezettek mindössze 23 százaléka feltételezi, hogy George Bush amerikai elnöknek világos elképzelése van az iraki rendteremtésről. Az megkérdezettek kétharmada szerint az Egyesült Államok egyértelműen teret vesztett Irakban. Az intézet március 8. és 15. között végezte el a felmérést egy 1405 fős reprezentatív mintán.
Az amerikai közvélemény minden tekintetben borúlátóbban ítéli meg most az iraki helyzetet, mint néhány hónappal ezelőtt. Januárban még csak 48 százalék gondolta azt, hogy polgárháború törhet ki az arab országban, és 55 százalék bízott egy stabil és demokratikus iraki rendszer létrejöttében.