Gandzsi 2000-ben került börtönbe, egyebek közt amiatt, mert egy berlini sajtóértekezleten „rontotta az iszlám köztársaság hitelét”, és egy cikksorozatban a teheráni hírszerzési minisztérium ügynökeit vádolta öt neves ellenzéki liberális értelmiségi meggyilkolásával. Az ítélet szerint a cikkek megsértették a törvényt és az ország hatóságait.
Az újságíró büntetésének nagy részét magánzárkában töltötte, s tavaly hónapokon át éhségsztrájkot folytatott. A világ számos vezetője, köztük Kofi Annan ENSZ-főtitkár is kérte Gandzsi szabadon bocsátását egészségi állapotára tekintettel, de a teheráni hatóságok elutasították ezt. Egy hozzá közel álló személy elmondása szerint az újságíró nagyon lefogyott, kiengedésekor mindössze 49 kiló volt.
A washingtoni külügyminisztérium pénteken – valószínűleg röviddel a szabadon bocsátás előtt, esetleg már utána, nem értesülvén annak megtörténtéről – emlékeztetett arra, hogy Gandzsi büntetése letelt. „Az Egyesült Államok követeli az iráni kormánytól, hogy engedje el Akbar Gandzsit, és vessen véget az emberi jogok megsértéseinek” – ismertette a minisztérium közleményét Adam Ereli szóvivő.
Gandzsi csontváz-soványan szabadult hat év után
Utolsó frissítés:
Hatévi börtönbüntetésének letöltése után péntek éjjel szabadon engedték a legismertebb iráni ellenzékit, Akbar Gandzsi újságírót – közölte ügyvédje.