Tüntető szombaton Minszkben. Folytatják? © AP |
Az őrizetbe vételek annál a fogdánál történtek, ahol előzetes letartóztatásba vett ellenzékieket őrzik, és ahová Alekszandr Kozulin, a Fehérorosz Szociáldemokrata Gyűlés elnöke vezette a tiltakozókat. Alekszandr Kozulin vasárnap reggel is őrizetben volt. Vlagyimir Naumov belügyminiszter bejelentette, hogy az ellenzéki elnökjelöltnek nem közigazgatási vétség miatt kell felelnie, hanem bűnvádi eljárás indul ellene, mivel többen is megsérültek az összecsapások során.
Alekszandr Milinkevics nem tanácsolta Alekszandr Kozulinnak, hogy a fogda elé vonuljanak, és a délután három órakor felszólította a békés tiltakozáson részt vevő híveit, hogy fejezzék be az akciót.
Az ellenzék további terveiről Szergej Voznyak annyit árult el, hogy egyelőre nem készülnek további tömeges akciókra, időt akarnak hagyni Alekszandr Milinkevicsnek, hogy kipihenje magát. További lépésekről a helyzet elemzése után döntenek majd.
Alekszandr Lukasenko fehérorosz elnök a március 19-i elnökválasztáson a hivatalos eredmények szerint a szavazatok több mint 82 százalékát kapta. Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) szerint a választások nem feleltek meg az igazságos választások demokratikus normáinak. A két ellenzéki elnökjelölt, Milinkevics és Kozulin az Október térre békés tiltakozásra szólította fel a híveit a választások megismétlését és demokratikus választásokat követelve. Hétfő este a téren sátrakat állítottak fel a tiltakozók, Milinkevics feleségével, Innával minden éjszakát a téren tiltakozók között töltött a kemény fagyban. A sátortábort a hatóságok péntek reggelre virradóra lebontották.
Továbbra is több száz kormányellenes tüntetőt tartanak őrizetben a fehérorosz
hatóságok a minszki ellenzéki tüntetés erőszakos feloszlatása után -
vált ismeretessé vasárnap fehérorosz ellenzéki forrásokból.
Az idézett források szerint a fehérorosz diktátor, Alekszandr Lukasenko ellen, előző nap tüntető, lefogott ellenzékiek közül sokakat buszokkal Minszken kívüli börtönökbe szállítottak, mivel a fővárosban a túlzsúfolt vizsgálati börtönökben már nem tudták elhelyezni őket. Az őrizetbe vettek hozzátartozóit nem
tájékoztatták arról, hogy hová szállították szeretteiket.
Alekszandr Kozulin ellenzéki elnökjelölt felesége felhívást tett közzé letartóztatott férje hollétének megállapítására. "Az összes minszki vizsgálati fogdában azt mondták nekünk, hogy Kozulin nincs ott" - mondta az elnökjelölt szóvivője a Belapan hírügynökségnek. Kozulin szombaton több ezer hívével egy minszki börtön felé vonult, de a rohamrendőrség megállította és brutális erőszakkal feloszlatta a tömeget. Sokakat őrizetbe vettek. Ismeretlen a holléte azóta Pavel Seremet ismert orosz televíziós újságírónak, Lukasenko rendszere
régi bírálójának is.
A The Washington Post című amerikai lap vasárnapi számában figyelmeztette a Nyugatot, hogy a Lukasenko-ellenes tüntetések elfojtása után ne hagyjon fel Ukrajna támogatásával, ahol vasárnap választásokat tartanak. "Lukasenko azt állítja, hogy a szavazatok 83 százalékával választották újjá, de ezt az eredményt csak egyetlen államférfi tartja hihetőnek, Vlagyimir Putyin orosz elnök, aki támogatja a fehéroroszországi korrupt diktatúrát, hogy fenntarthassa
Moszkva befolyását szomszédjánál" - írta a lap, amely szerint Fehéroroszország példáján látható, hogy hogyan képzeli el az orosz elnök Ukrajna jövőjét. "Ha a nyugati hatalmak meg akarják őrizni az ukrajnai demokráciát, mely Putyin akarata ellenére virágzott ki, hathatós segítséget kell nyújtaniuk Kijevnek" - írta a lap.