Egyik napról a másikra tűnt el az internetes fórumokról Irhabi 007. Azóta nem olvashatók új bejegyzések tőle, amióta tavaly ősszel a Scotland Yard Londonban letartóztatta a 22 éves Junisz Tszulit, aki állítólag egy bombatámadás előkészítésében vett részt.
A hírhedt Irhabit több állam titkosszolgálata kereste közel két éven át, s majdhogynem a véletlennek köszönhető, hogy lekapcsolták. Junisz Tszuli elfogásakor ugyanis a nyomozóknak még fogalmuk sem volt arról, hogy nagy valószínűséggel az ismert cracker akadt horogra. Tszuli házának átkutatásakor lopott bankkártyákra bukkantak. Ezekkel azokat az amerikai internet-szolgáltatókat fizette a fiatal férfi, amelyek szervereiken tárhelyet biztosítottak a dzsihadisták fórumainak. Csak a házkutatás után „esett le” a nyomozóknak, hogy Tszuli és Irhabi feltehetően ugyanaz a személy.
Az úttörő
Terrorista szakértők szerint nem kis részben Irhabi 007-nek köszönhető, hogy a globális dzsihád harcosai felfedezték az internet adta lehetőségeket, s ezt igyekeznek is kihasználni „szent háborújúkban”. Ma már megszámlálhatatlan olyan jelszóval védett online fórum ismert, amely kitermeli magából az Irhabihoz hasonló dzsihadistákat – figyelmeztetnek a terrorellenes Site Institute kutatóintézet szakértői.
Irhabi neve fogalom volt az internetet használó dzsihadisták köreiben. Neve 2004 elején tűnt fel először a jelszóval védett Iszlám Támogatók Fórumán, majd nem sokkal később egy szintén védett, al-Ekhlász (Őszinteség) nevű internetes fórumon. Mindkét – azóta már megszűnt – szájton több ezer dzsihadista fordult meg. A tagok katonai instrukciókat adtak egymásnak, toboroztak és propagálták nézeteiket. Ez abban az időben volt, amikor az Irakban tevékenykedő Abu Muszab al-Zarkavi terroristavezér használni kezdte az internetet, és közzétette az első lefejezős videofilmeket. Zarkavi és az Európában élő Irhabi ezeken a fórumokon pillanatok alatt egymásra talált.
Szolgált és védett
A számítógépzseninek az online dzsihádban betöltött központi szerepe 2004 világossá áprilisában vált világossá, amikor az iraki al-Kaidának is nevezett Zarkavi-csoport szóvivője, Abu Maiszara al-Iraki az al-Anszar fórumon jelezte: Irhabi, a „nagyszerű ember” nekik dolgozik.
Másfél éven keresztül az arab és angol nyelvű dzsihadista fórumokon igencsak aktív Irhabi csúcsszakértőnek nevezte magát az internettel kapcsolatos témákban. Mindennel foglalkozott, ami a terroristáknak jól jöhetett: rendszerek védelmével és támadásával, multimédiás anyagok készítésével, s mindezekről online kurzusokat is tartott a többieknek. Éjjel-nappal az interneten lógott, és azon nyomban válaszolt társai kérdéseire: hogyan tegyenek közzé videofelvételt? Hogyan támadjanak meg weboldalakat? Miként tudnak anonim módon internetezni?
Irhabi döntötte el, mely ingyenesen tárhelyet biztosító amerikai szájtok tekinthetők biztonságosnak a dzsihadisták számára, azaz hol tehetők közzé propaganda anyagok és hol nem. Nem volt olyan szerver, ahová ne jutott volna be. Egy ízben még egy Arkansas állam által fenntartott szervere is feltöltött propagandaanyagokat, de használta a George Washington egyetem szervereit is. A személye után kutakodó ügynökök éppen ezért sokáig tévesen úgy gondolták: az al-Kaida hírhedt crackerét az Egyesült Államokban kell keresniük.
Szerverről szerverre
Mindeközben Irhabit istenítették bajtársai. Az al-Anszar fórumon még egy imát is közzétettek rajongói, amelyben arra kérik Allahot, hogy minél tovább védelmezze az internet gurut.
A számítógépzseni gondoskodott arról is, hogy a Zarkavi által készítetett, s 2005 júniusában a világhálón közzétett „Minden Allah vallásáért” című videofilm minél tovább elérhető legyen a dzsihadisták számára. A hatóságok hiába távolíttatták el egy-egy szerverről az anyagot, az más oldalakra azon nyomban felkerült. A felvétel a www.irhabi007.ca és a www.irhabi007.tv címeken is felbukkant, s ez már egyértelművé tette Irhabi szerepét.
A most már őrizetben lévő Tszulit gyilkossági kísérlettel, merénylet tervezésével, pénzmosással és más, súlyos bűncselekménnyel gyanúsítják, de Irhabi internetes tevékenységével kapcsolatban egyelőre nem. Igaz, ha elítélik, akkor a 22 éves fiatalember jó ideig nem fog internetezni.