A közvéleménykutatás során többek között azt vizsgálták a szociológusok, hogy a romániai lakosság miként ítél meg egyes országokat. Az államokat négy kategóriába sorolták: ellenséges, legellenségesebb, barátságos, valamint legbarátságosabb - írja a Transindex.
Magyarország pedig az ellenséges és legellenségesebb kategóriában is első helyen „végzett”.
Szintén ellenséges államként könyveli el a romániai lakosság Oroszországot (26 százalék), Irakot (25 százalék), illetve Ukrajnát (22 százalék). Hasonló a megítélés a legellenségesebb országok kategóriájában is, itt is Magyarországot követi Oroszország 13 százalékkal; majd Irak (9 százalék) és Ukrajna (4 százalék) következik.
Jóval egyöntetűbb azonban egyes országok megítélése, amikor a barátságra terelődik a szó: a barátságos államok kategóriában a válaszadók 72 százaléka az Egyesült Államokat jelölte meg. A második hely Franciaországé (66 százalék), majd Nagy-Britannia (45 százalék), Németország (44 százalék) és Törökország (35 százalék) következik.
Alacsonyabb számaránnyal ugyan, de hasonló rangsorolás követhető nyomon a legbarátságosabb országok kategóriájában is. A romániai lakosság 26 százaléka az Egyesült Államokat tartja a legbarátságosabbnak, 18 százaléka Franciaországot, 8 százalék pedig Moldovát.
A román állampolgárok 53 százaléka nem tart attól, hogy az elkövetkezõ öt évben valamely állam megtámadná Romániát. Eközben a megkérdezettek 41 százaléka valamilyen mértékben mégis tart egy esetleges támadástól.