Előretör a brit szélsőjobb a konzervatívok kárára

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A brit szélsőjobb legnagyobb szervezett ereéek jelentős - főleg a Konzervatív Párt kárára történő - előretörését mutatják a Londonban a nyilvánosságra hozott új közvélemény-kutatási adatok, alátámasztva az erről elhangzott korábbi figyelmeztetéseket.

A YouGov országos közvélemény-kutató által a legnagyobbkonzervatív brit napilap, a The Daily Telegraph számára elvégzett felmérés szerint a korábbi, nullához közelítő eredmények után jelenleg 7 százalék azoknak az aránya, akik készek lennének egy "holnapi" általános választáson a bal- és jobboldalon egyaránt fajüldözőnek tartott Brit Nemzeti Pártra (BNP) voksolni. Az adatokból kitűnik az is, hogy a megkérdezettek 24 százaléka fontolta meg ugyanezt korábban, illetve gondolkodik most ezen.

Nagy-Britanniában május 4-én tartanak részleges helyhatósági választásokat. A felméréshez fűzött értékelés szerint a 7 százalékos biztos támogatói arány - amely országos szintre vetítve 3 millió választót jelent - a legmagasabb, amelyet a brit szélsőjobb valaha is magának tudhatott. A YouGov szakértői hozzáfűzik: a BNP nem fog "katonai jellegű áttörést" elérni a májusi tanácsi választásokon, de valószínűleg jelentős szavazatnyereséget könyvelhet majd el.
   
A BNP a tavaly májusi parlamenti választásokon országosan 0,7 százalékot ért el, és ezzel - a korábbiakhoz hasonlóan - továbbra sem küldhetett képviselőt a londoni alsóházba. A pénteken közölt kimutatás szerint úgy tűnik, hogy a Brit
Nemzeti Párt elsősorban az ellenzéki konzervatívok kárára erősödik. A toryknak jelenleg 33 százalékos a támogatottságuk a márciusban mért 36 százalék után, a kormányzó Munkáspárté ugyanakkor csak egy ponttal, 36 százalékról 35 százalékra csökkent.

Az elemzés kiemeli, hogy ha egy kormánynak olyan rossz az általános megítélése, mint Tony Blair kormányáé - amelynek teljesítményét csak a megkérdezett 27 százaléka tartotta jónak -, a legnagyobb ellenzéki pártnak legalább 10 pontos előnnyel kellene vezetnie. A kutatók következtetése szerint a konzervatívok fő problémája az, hogy az elmúlt időszak többszöri vezetőcseréjével együtt sem tudnak könnyen megszabadulni a róluk korábban kialakult kedvezőtlen képtől. 
   
A felmérés során a magukat BNP-szavazónak mondóktól megkérdezték pártválasztásuk indokát. A válaszadók 71 százaléka jelölte be azt a válaszlehetőséget, hogy "Nagy-Britannia manapság úgy néz ki, mintha külföldi ország lenne". 
   
A BNP-támogatók 67 százaléka tartott szükségesnek keményebb fellépést "az ország elpusztítására törekvő" muszlimok ellen, 61 százalékuk pedig egyetértett azzal, hogy a helyi tanácsok előnyben részesítik a fekete és ázsiai közösségeket a fehér lakossággal szemben. David Cameron, a Konzervatív Párt vezetője és
miniszterelnök-jelöltje éppen a hét elején szólította fel a választókat arra, hogy semmiképpen se adják voksukat a szélsőjobboldalra a közelgő helyhatósági választásokon. Cameron szavainak egy másik, minapi felmérés adott aktualitást, amely szerint Nagy-Britannia egyes vidékein a fehér választók akár
negyede is "megfontolná", hogy a BNP-re szavazzon.