Tömegtüntetések Nepálban az önkény ellen

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kijárási tilalommal dacolva, több mint százezren tüntettek a nepáli főváros, Katmandu peremvárosi kerületeiben pénteken, egy nappal azt követően, hogy a rendfenntartó erők tüzet nyitottak az uralkodó önkényuralma elleni tiltakozókra.

Három nagygyűlést tartottak pénteken a Katmandut övező körgyűrűn, amely még belül esik azon a területen, ahol a kijárási tilalmat elrendelték. A térségben rendőrök százai sorakoztak fel páncélosok és teherautók kíséretében. Ötvenezer ember gyűlt össze a főváros nyugati részében, több tízezren tüntettek Katmandu déli, Kirtipur negyedében.

A Kínával és Indiával határos himalájai ország 1990-től a múlt év februárjáig alkotmányos monarchia volt, ám akkor Gianendra király magához ragadta a teljhatalmat, és korlátozta a polgári szabadságjogokat. Arra hivatkozott, hogy a maoista lázadás és az államszervezetben uralkodó korrupció megfékezése érdekében van szüksége a teljhatalomra.   

Miközben egyre súlyosabbá válik a helyzet, Karan Szingh indiai különmegbízott (házassága révén Gianendra nepáli király rokona), aki találkozott az uralkodóval, Újdelhibe visszatérve  kijelentette: a nap folyamán nagy jelentőségű bejelentés várható, amely segít rendezni a kialakult válságot.
   
Karan Szingh ezt azt követően mondta, hogy tárgyalásairól tájékoztatta Manmohan Szingh indiai kormányfőt.
   
Az Egyesült Államok katmandui nagykövete pénteken annak a véleményének adott hangot, hogy a nepáli királyt napokon belül eltávolíthatják a hatalomból, ha nem talál gyors megoldást az országát sújtó politikai válságra. "Napjai megvannak számlálva" - nyilatkozta James Moriarty nagykövet újságíróknak.