© AP |
Az egyiptomi dahabi robbantásban egy 53 éves budapesti férfi súlyos sérüléseket szenvedett, a férfi égési sérüléseit egy kairói katonai kórház égési osztályán kezelik. Az orvosok tájékoztatása szerint állapota súlyos, válságos, testfelületének 60 százaléka megégett.
Az Akabai-öbölben fekvő Dahabban hétfő este elkövetett három robbantásban a kairói belügyminisztérium késő délutáni hivatalos tájékoztatása szerint 18 ember, köztük több külföldi turista vesztette életét, 58-an megsebesültek. A kairói tárca listáján ugyanakkor nem tesznek említést a magyar férfiról.
Tíz gyanúsított, bűnbak beduinok
Az egyiptomi állami hírügynökség értesülése szerint két mérnök-informatikus is van a robbantásos merénylettel kapcsolatban őrizetbe vett tíz személy között. A hatóságok hetven helybéli beduint is bevittek kihallgatásra.
Az elmúlt másfél évben a Sínai-félsziget két másik pontja is robbantásos merénylet színhelye volt. Azon a két helyszínen, Sarm-es-Sejkben és Tabában, összesen mintegy 100 ember lelte halálát. Mindkét akciót egy alig ismert sínai-félszigeti csoportocska vállalta. Az egyiptomi hatóságok egy, a félsziget északi részében, el-Arisban felnőtt, s idővel az iszlámista eszmék rabjává vált palesztint, bizonyos Ijád Szaíd Szálehet tartják a szervezet alapítójának. Száleh a tábai Hilton szállodánál elkövetett merényletben vesztette életét 2004 októberében, az egyiptomi rendőrség akkori közlése szerint azért, mert rosszul volt beállítva a nála lévő pokolgép időzítőszerkezete.
Szakértők a dahabi merénylet kapcsán is kizárják a külföldi terrorszervezetek, például az al-Kaida érintettségét, inkább elégedetlenkedő helybéli beduinokat sejtenek a háttérben. Gyanújukat táplálhatja, hogy a hétfő este a dahabi óváros három pontján működésbe lépő pokolgépek kezdetlegesek voltak, leginkább házi készítésű robbanószerkezeteknek tűntek. A Sínai-félszigeten a turizmusban dolgozó beduinok most attól tartanak, bűnbaknak kiáltják ki őket a hétfői merényletek miatt.