© Greenpeace |
Egészségkárosítás
Megemlékezés |
Emlékezz április 26-án este a csernobili katasztrófa áldozataira! |
Mivel a robbanások során legnagyobb mennyiségben kiszabadult – de nem egyedüli – radioaktív anyag, a cézium 137-es izotópjának felezési ideje több mint 30 év, a baleset sugárzási következményei még évszázadokig hatással lesznek az itt élőkre – írja a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet, a katasztrófa egészségügyi hatásairól az évfordulóra készült tanulmányában. Az orosz, ukrán, fehérorosz és brit tudósok által jegyzett összefoglaló szembemegy többek közt a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség 2005-ös jelentésével, mely 4000-re teszi a csernobili baleset áldozatainak számát. Az Orosz Tudományos Akadémia becsléseire támaszkodva a jelentés szerint, csak a fent említett három leginkább érintett országban a sugárzás nyomán 1990 és 2004 között mintegy 200 ezer ember halt meg. Természetesen a becslések közti nagyságrendi eltérések a számításba vett tényezők számától is erősen függenek.
© Greenpeace |
A sugárzás következtében a daganatos megbetegedések minden fajtájának előfordulása számottevően nőtt, így például Fehéroroszországban 1990 és 2000 között negyven százalékkal emelkedett az összes rákos megbetegedések száma. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) beszámolója szerint a pajzsmirigyrák a Csernobil közelében élő gyermekek körében a normál szint 80-szorosára nőtt (Wall Street Journal, 1992. szeptember 3., Nature, 1992. szeptember)
© Greenpeace |
A rákos megbetegedéseken túl a légzőrendszert megtámadó betegségek, az emésztőrendszert (különösen a sugárfertőzött táplálékok és folyadékok elfogyasztása nyomán), az érrendszert, izmokat, csontozatot és bőrt károsította a nukleáris sugárzás – írja a Greenpeace jelentés. Az egészségügyi hatások közt külön részt szentelnek a tudósok, a radioaktív izotópok immunrendszerre gyakorolt hatására, melynek alapján kiderül, hogy még az alacsony sugárdózist kapott lakosok ellenálló képessége is jelentősen csökkent a fertőző és a nem fertőző betegségekkel szemben egyaránt.
A robbanás következtében kibocsátott teljes sugárzásmennyiségét a szovjet hatóságok eredetileg 50 millió curie-ben adták meg. Az elmúlt évtized során végzett utólagos európai és észak-amerikai kutatások, valamint az újabb számítások eredménye szerint felülvizsgált becslés elérheti a 260 millió curie-t a Massachusetts Institute of Technology tudományos kutatója, Dr. Alexander Sich által 1994. januárjában közzétett eredmények szerint. Csak Ukrajnában több mint 4,6 millió hektárnyi terület szennyeződött, köztük a világ legtermékenyebb mezőgazdasági területei is.
Programozott baleset
© Greenpeace |
Discovery Webchat |
A Discovery Channel A csernobili csata című műsorával április 26-án 21.00 órakor a csernobili katasztrófa 20. évfordulójára emlékezik. Ezt megelőzően, 20:00-órától 21:00-óráig a témával kapcsolatban kérdezhetnek Boros Ildikótól és Légrádi Gábortól, a Budapesti Műszaki Egyetem Nukleáris Technikai Intézet munkatársaitól az adó internetes oldalán. |
Vlagyimir Grebenyuk a polgári védelem ezredese így emlékszik: „Az emberek nem akartak hinni a történteknek. Azt hitték, hazudnak nekik. Az idősebbek emlékeztek a náci megszállásra 1941-ből, de akkor bombák hullottak az égből. 86-ban azonban nem tapasztaltak semmit és nem hittek a láthatatlan ellenségben, ezért sokan ellenálltak az evakuálásnak.”
Kiállítás |
A Csernobili katasztrófával foglalkozó tárlat nyílik április 26-án, az OSA Archívum gyűjteményéből a Centrális Galériában, nemzetközi kurátorok közreműködésével. |
A csernobili katasztrófa olyan helyzettel állította szembe a Moszkvai vezetést, mellyel addig sosem kellett megküzdenie. Nem volt külső ellenség, a megnövekedett sugárzást azonban már másnap jelezték Svédországból, majd fokozatosan egész Európából. S ugyan ezelőtt is voltak nukleáris balesetek a Szovjetunióban és az Egyesült Államokban egyaránt, de ezeket sikerült titokban tartani illetve késleltetve kommunikálni. Csernobillal azonban olyan problémával nézett szembe Mihail Gorbacsov párt főtitkár és a Szovjet Kommunista Párt, melyet nem lehetett helyi erőforrások mozgósításával semlegesíteni. A Discovery filmjében így nyilatkozik Gorbacsov: „Reméltük, hogy gyorsan fel tudjuk becsülni a helyzetet, de az első napokban semmit sem tudtak mondani a szakértők. Drámai hangulatban zajlottak az órák és a napok, és csak vártuk hogy közelebbit tudjunk meg. A bizonytalanságot jellemzi, hogy volt aki úgy saccolta, május végén vagy júniusban ismét üzembe állhat a felrobbant négyes reaktorblokk.”
A kialakult helyzet orvoslására végül a Szovjetunió minden tagállamából több mint fél millió – egyes becslések szerint 600 ezernél is több - embert köteleztek a mentési munkálatokban való részvételre. A napóleoni seregeknél nagyobb, többségében fiatalokból álló mentőcsapat jelentős része akkor besorozott kiskatona és bányász volt, de nagyszámú civilt, orvost, ápolót és mérnököt is a területre rendeltek.
Csak a reaktor robbanása következtében kiütött tűz eloltására ötezer tonna anyagot hordtak repülőkkel és helikopterekkel a felrobbant blokk fölé. A több ezer repülésben résztvevő 600 pilóta szinte kivétel nélkül belehalt az őket ért sugárdózisba.
© Greenpeace |
Ennél is keményebb körülmények közt kellet azoknak a bányászoknak dolgozniuk, akiknek egy a felrobbant reaktorblokk alá vezető alagút kiásását szabták ki feladatul, hogy egy hűtőrendszerrel alulról is gyorsítsák a blokk hőmérsékletének csökkentését. Csak ebben a műveletben több mint 10 ezer szovjet bányászt küldtek a vájatba. Nyikolaj Tarakanov a földi erők főparancsnoka így emlékszik: „50 foknál is melegebb volt odalenn, és nem volt szellőzőnyílás. A védőálarcok pár perc után eltömődtek így félmeztelenül, maszk nélkül dolgoztak a többnyire 20-30 éves fiatalok. Ráadásul a lent dolgozók nyitott palackokból itták a vizet, mellyel óriási mennyiségű sugárzást vittek be közvetlenül a szervezetükbe. De a sugárzás nem is a föld alatt volt a legnagyobb hanem amikor feljöttek a felszínre. Iszonyúan rohantak a feljövők, hogy minél gyorsabban kellő távolságban legyenek a négyes blokktól.”
A tiltott zóna belülről |
Egy ukrán motoros lány fényképes útinaplója a lezárt területről. |
A kármentés ilyenképp történő megszervezése azonban kizárólag diktatórikus rezsimekben képzelhető el, ahol az információ visszatartás hatékony eszközével élve nem tájékoztatják a részvevőket a kockázatokról. „Ma egy demokratikus rendszerben, elképzelni is nehéz hogyan kezelne egy demokratikus kormány valamely hasonló nukleáris balesetet. Egyszerűen nem lenne emberi erőforrás a munkák elvégzésére” – mondja Ámon.