Békepárti demonstrációk az Egyesült Államokban

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Tízezrek tüntettek Washingtonban és az Egyesült Államok más városaiban a szudáni Darfúr térségében zajló etnikai tisztogatás megállítását követelve több mint száz szervezet felhívására.

Elie Wiesel Nobel-békedíjas író az amerikai kongresszus közelében egybegyűltekhez szólva hétfői lapbeszámolók szerint "zsidóként és az emberiség tagjaként" arra figyelmeztetett, hogy a "hallgatás mindig a gyilkost segíti, sohasem az áldozatot". A közvéleményt népszerűségét bevetve mozgósító George Clooney filmszínész, aki apjával, Nick Clooney újságíróval nemrég Dárfúr térségében járt és menekülttáborokat keresett fel, beszédében a XXI. század első népirtásának nevezte azt, ami Szudánban zajlik.
   
"Nem állítottuk meg a holokausztot, a kambodzsai és a ruandai öldöklést, de ennek a népirtásnak most véget kell vetnünk" - fogalmazott Nick Clooney újságíró.
   
A felszólalók között volt több egyházi személyiség, köztük Theodore McCarrick washingtoni érsek és olyan hírességek, mint Joey Cheek gyorskorcsolyázó olimpiai bajnok, aki az aranyéremért járó pénzösszeget Darfúr megsegítésére adományozta.
   
Nancy Pelosi,a képviselőház demokrata párti frakciójának a vezetője és Barack Obama demokrata párti szenátor is jelen volt és beszédet mondott a megmozduláson. Pelosi kijelentette, hogy a Demokrata Párt és George Bush elnök ez egyszer egyetértenek: véget kell vetni ennek a népirtásnak.
   
Bush elnök korábban népirtásnak nevezte a darfúri kegyetlenkedéseket, amelynek a becslések szerint háromszázezer halálos áldozata van és több mint kétmillió embert tett földönfutóvá.
   
Tüntetés volt San Francisco, Seattle, Chicago és más amerikai városokban is. Zsidó szervezetek különösen kitettek magukért a közvélemény mozgósítása és a megmozdulás megszervezése érdekében. Nem egy zsinagóga előtt transzparensek hirdetik, hogy a gyülekezet együtt érez a szudáni üldözöttekkel.