Lejárt a határidő Mladics kézrekerítésére

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Vasárnap éjfélkor lejárt a határidő Ratko Mladics kiadására, de semmi jele annak, hogy a szerbiai hatóságok elfogták volna a kétrendbeli népirtással vádolt egykori boszniai szerb katonai vezetőt. Kostunica miniszterelnök szerdán találkozik a hágai főügyésszel, addig még kap némi haladékot Szerbia.

Brüsszel eredetileg március végére várta, hogy megérkezzen a hágai Nemzetközi Törvényszék (NT) börtönébe Ratko Mladics, de Vojislav Kostunica szerbiai miniszterelnök meg tudta győzni Carla Del Ponte hágai főügyészt és Olli Rehnt, az EU bővítési biztosát, hogy a hatóságok április végéig kézrekerítik a szökevényt.
   
Brüsszel egy hónappal eltolta a határidőt, amely elvileg vasárnap éjfélkor lejárt. Rehn pénteken megismételte figyelmeztetését, hogy amennyiben Mladics néhány napon belül nem lesz Hágában, Brüsszel felfüggeszti a tavaly ősszel kezdődött társulási tárgyalásokat Belgráddal. "Volt idejük bebizonyítani, hogy nem bujtatják Mladicsot. Ez az utolsó pillanat a cselekvésre és a konkrét eredmények felmutatására, ami alatt Mladic elfogása, és Hágának való kiadatása értendő" - mondta Rehn a BBC-nek nyilatkozva.
   
A belgrádi médiában legtöbbször ironikus hangvételű kommentárok jelentek meg arról, hogy a Kostunica-kormány ismét nem tartotta be az ígéretét. Egyesek rámutatnak arra, hogy Belgrádnak van még néhány napja a cselekvésre: a bővítési biztos május 3-án tanácskozik Carla Del Pontéval, és ennek fényében döntenek Brüsszelben a társulási tárgyalások felfüggesztéséről.

Más kommentárok arra mutatnak rá, hogy a társulási tagságról szóló tárgyalások soron következő fordulója május 11-re esedékes, és amennyiben addig Mladics az NT elé kerül, nincs minden elveszve.

Hogy hol tart a Mladics-ügy rendezése, azt teljes homály fedi. A szerb hatóságok az elmúlt hetekben őrizetbe vettek öt személyt, akik feltehetően segítették Mladicot a bujkálásban.

Rasim Ljajics, a Hágával való együttműködésért felelős belgrádi kormánytanács elnöke szombati lapinterjújában elárulta, hogy a hatóságok leleplezték a tábornokot bujtató hálózatot: 130 főről van szó, akik a szökés különféle szakaszaiban bujtatták a tábornokot, és többségük a boszniai Szerb Köztársaságban él.