Lényegesen módosított, újabb békejavaslatot készítenek elő az Afrikai Unió (AU) közvetítői a darfúri válság rendezésére, miután a nyugat-szudáni térségben tevékenykedő kormányellenes felkelők visszautasították az eredeti javaslattervezetet, és megkérdőjelezték, hogy alkalmas-e az AU a békefolyamat felügyeletére.
"Az AU közvetítői azért dolgozzák át amerikai és brit tisztségviselők közreműködésével az eredeti javaslatot, hogy eleget tegyenek a kormányellenes felkelőknek, akik nagyobb részt követelnek maguknak a hatalomból és a térség javaiból" - közölte szerdán két, névtelenül nyilatkozó szudáni illetékes, aki közel áll a nigériai Abujában folytatott rendezési tárgyalásokhoz.
A szudáni kormány elfogadta az AU által kidolgozott békejavaslat eredeti változatát, három darfúri felkelőcsoport azonban visszautasította, azt állítva, hogy az eredeti javaslat egyoldalúan a kormánynak kedvez. A felkelők 2003 elején fogtak fegyvert az etnikailag erősen kevert Darfúr térségében, mert állításuk szerint az arabok által uralt kartúmi kormány elhanyagolja a koldusszegény sivatagos térséget és az ott élő fekete bőrű lakosságot. Mintegy 180 ezer ember halt meg eddig a harcokban, illetve az azokat kísérő mészárlásokban, éhínségekben és járványokban.
Kartúm felhasználja a felkelők elleni harcában a térségbeli nomád arab törzsek lovas milíciáit, kihasználva az ugyanarra a földterületre igényt tartó fekete földművesek és a nomád arabok között feszülő régi ellentéteket. A kartúmi kormány nagy erőkkel támogatja a nomád arabok lovas milíciáit, amelyek fosztogatásai és erőszakoskodásai elől több mint kétmillióan menekültek el otthonukból a térségben lévő menekülttáborokba, illetve a szomszédos Csád területére.