Havel elítélte azt a magatartást, amelyet a rendfenntartó erők alkalmaztak Katerina Jacques polgárjogi aktivista, a kormány emberi jogi és esélyegyenlőségi hivatalának igazgatója ellen. A 34 éves asszonyt, aki a második helyen szerepel a június 2-3-i cseh parlamenti választásokra készülő zöldek listáján, 11 és 12 esztendős gyermeke szeme láttára a földre lökte és ütlegelte egy rendőr, majd előállították.
Havel a cseh televízió egyik vitaműsorának a vendégeként leszögezte: meglátása szerint egyes cseh politikusok némely kijelentéseikkel, ha akaratlanul is, de a neonácizmusnak kedvező légkör kialakulását segítik elő.
Havel azokat a jelenségeket idézte példaként, amikor egyes politikusok azt igyekeznek bizonygatni, hogy egy dél-csehországi II. világháborús roma koncentrációs tábor kevésbé volt rossz, mint a külföldi lágerek, amikor azt állítják, hogy a Csehországban ápolt elmebetegek ketreces ágyba zárása elmarad a külföldi kezelési eljárások kegyetlenségétől, vagy amikor elvitatják a homoszexuális kisebbség jogát arra, hogy fellépjen saját érdekeiért. A volt államfő szerint az efféle kijelentések az etnikai tisztaság hazafias eszményét fedik, ami nagyon veszélyes.
Havel egyben hangoztatta, hogy a Csehországban léteznek jól szervezett neonáci mozgalmak, amelyeknek saját tömegtájékoztatási eszközeik is vannak. Szerinte Csehországban "régóta úgy tűnik", hogy a rendőrség elnézőbb az újfasisztákkal, mint az ellene tiltakozókkal.
A volt elnök annak a véleményének adott hangot, hogy a felelős cseh politikusoknak az eddiginél erélyesebben kellene fellépniük mindezen jelenségek ellen.