Az Amnesty International (AI) nemzetközi emberi jogi szervezet a fegyverkereskedelmi hálózatok burjánzásáról szerdán kiadott átfogó jelentésében azt állította, hogy 2004-2005-ben Bosznia titokban és átláthatatlanul adott el közel 200 ezer Kalasnyikovot Iraknak, és a fegyverek egy része az eladók szándékaival ellentétben nem az iraki biztonsági erők kezébe került.
A bosnyák védelmi miniszter tagadta, hogy a fegyverek rossz kezekbe kerültek volna, megerősítette viszont az AI értesülését, miszerint a fegyvereket az Egyesült Államokban bejegyzett vállalatok közreműködésével juttatták el Irakba. Radovanovic hangsúlyozta azonban, hogy mindez "a vonatkozó jogszabályokkal és rendelkezésekkel összhangban történt".
Raffi Gregorian, a NATO szarajevói központjának politikai tanácsadója pénteken egy helyi hírügynökségnek azt nyilatkozta, hogy Bosznián belül "a katonai eszközök szállítását teljes mértékben az EU erői (EUFOR) szabályozzák". Jelentős fölösleg maradt a fegyverekből az 1992-95-ös háború után - közölte Gregorian - így "minden törvényes program üdvözölendő, amely arra irányul, hogy a fegyvereket eltávolítsuk Boszniából".
Karen Halsey, az EUFOR-szóvivője közölte, hogy az EU-erők rendelkezésére álló információk alátámasztják a boszniai védelmi miniszter nyilatkozatát.