A pisztolyok, revolverek, puskák, géppisztolyok, gránátvetők "megölik, megsebesítik és megnyomorítják az embereket, évente mintegy egymilliót" – mondta Rebecca Peters, az ilyen fegyverek forgalmának korlátozásáért küzdő nemzetközi csoportosulás (IANSA) igazgatója. Az IANSA mögött 700 társult szervezet áll, köztük olyan tekintélyesek is, mint az Amnesty International.
A kézifegyverek mintegy 60 százaléka civilek kezében van, s csak 40 százaléknyi a rendőrök és katonák arzenáljában. A világon mintegy 640 millió van belőlük. Egyedül az Egyesült Államokban 248-268 millió, utána 58-107 millióval a Közel-Kelet, majd Európa (84 millió), Latin-Amerika ((45-80 millió) és Északkelet-Ázsia (22-40 millió) következik. A sor végén Afrika áll mintegy 30 millió lőfegyverrel.
A jelentés a világ vezetőinek fegyverkorlátozási csúcstalálkozójára készült, amelyet öt évenként tartanak New Yorkban. A következő júniusban lesz. A jelentés összeállítói megemlítik, hogy a legutóbbi ilyen csúcs óta világszerte legalább 1,8 millió ember esett e fegyverek áldozatául. Peters sürgeti, hogy az ENSZ rendeljen el átfogó szabályozást a kézifegyverek kereskedelmére, és dolgozzon ki irányelveket az országokon belüli fegyverellenőrzésre is.